Zmiana prezesa w Tarnowskim Klasterze Przemysłowym. Nowym szefem były wiceminister kultury

Rada nadzorcza Tarnowskiego Klastera Przemysłowego odwołała ze stanowiska prezesa zarządu Magdalenę Gadecką-Bukało, delegując w jej miejsce przewodniczącego Rady – Andrzeja Wyrobca. Ustępująca szefowa przebywa obecnie na urlopie macierzyńskim.

Magdalena Gadecka-Bukało funkcję prezesa pełniła od października 2015 roku, kiedy wygrała konkurs na to stanowisko. Z wykształcenia jest ekonomistką. Wcześniej pracowała między innymi w BZ WBK Leasing (obecnie Santander Leasing). Jej następca Andrzej Wyrobiec ma 54 lata i ukończył studia historyczne na Wyższej Szkole Pedagogicznej w Krakowie, a następnie studia podyplomowe z zakresu rachunkowości i finansów na krakowskim Uniwersytecie Ekonomicznym. Politycznie związany jest z Platformą Obywatelską, gdzie pełnił funkcję skarbnika i sekretarza generalnego partii. 11 lipca 2014 roku objął stanowisko podsekretarza stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, które piastował do listopada 2015 r. Był również prezesem Parku Śląskiego.

W tej chwili Andrzej Wyrobiec jest członkiem rady nadzorczej delegowanym do pełnienia funkcji prezesa zarządu. Nie ogranicza to jego kompetencji jako szefa instytucji, ale równocześnie nie oznacza, że to on pokieruje Klasterem na stałe. Wśród innych kandydatów na sternika spółki, dziennikarz Gazety Krakowskiej Łukasz Winczura wymienia między innymi Roberta Wardzałę i Małgorzatę Mękal.