“Wio, koniku, wio!” – ferie w Muzeum Okręgowym w Tarnowie

Mija już pierwszy tydzień ferii. Czy najmłodszym udało się ten czas dobrze wykorzystać? Tarnów udowadnia, że jest to możliwe, by spędzić go kreatywnie i pożytecznie.

Codziennie od 15 – 17 stycznia o godz. 11.00 odbywały się zajęcia dla dzieci organizowane w okresie ferii zimowych. Miały one miejsce w tarnowskim Ratuszu na ul. Rynek 1.

 Zajęcia te nosiły tytuł “Wio, koniku, wio!” i dotyczyły husarii, a przede wszystkim roli, jaką odegrały konie w polskiej historii. Na początek zapoznano uczestników z eksponatami Zbrojowni Sarmackiej, która jest wyposażona nie tylko w zbroje z charakterystycznymi pióropuszami, ale również w szable, bogato zdobione rzędy końskie, uzdy i siodła.

 Podczas spotkania były przytaczane przysłowia, które dotyczyły wierzchowców np. “zrobić kogoś w konia” czy “koń się uśmiał”. Mówiono również o uzbrojeniu husarza, a na końcu dzieci wykonały koniki z bogato zdobionym rzędem końskim, wzorowane na tych za czasów dawnej Rzeczpospolitej szlacheckiej.

Zajęcia te służyły przybliżeniu historii husarii i roli koni, jaką dawniej odgrywały – wyjaśnia Kinga Smułka, prowadząca zajęcia – Miały wypełnić czas ferii, który dzieci właśnie spędzają. Zajęcia spotykają się z dużym zainteresowaniem i entuzjazmem zarówno ze strony dzieci, jak i ich rodziców.

Na koniec każde z dzieci miało zrobione pamiątkowe zdjęcie w husarskim hełmie i mieczu w dłoni.

Dla tych, którzy nie zdążyli skorzystać – nic straconego. Istnieje jeszcze możliwość uczestniczenia w podobnego typu zajęciach w dniach 22-24 stycznia dla dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Każde z nich rozpocznie się o godz. 11.00, koszt uczestnictwa wynosi 6 zł.

Magdalena Stanula