Zjednoczona Prawica ogłosiła swoje listy. Janusz Gładysz nie będzie kandydował
Obóz rządzący ogłosił nazwiska osób, które powalczą o poselskie mandaty z listy Zjednoczonej Prawicy. Przy tej okazji można mówić o małej niespodziance. W gronie 18 kandydatów nie znalazł się bowiem Janusz Gładysz, niedoszły kandydat PiS-u na urząd prezydenta Tarnowa oraz Kazimierz Koprowski „etatowy”faworyt partii Jarosława Kaczyńskiego do objęcia fotela włodarza Grodu Leliwitów.
Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, lokomotywą wyborczą Zjednoczonej Prawicy w okręgu nr 15 będzie członkini zarządu województwa małopolskiego Anna Pieczarka. Tuż za nią znalazła się wiceminister zdrowia Józefa Szczurek-Żelazko. Na podium uplasował się jeszcze poseł Michał Wojtkiewicz, choć wcześniej spekulowano, że „trójka” przypadnie Urszuli Ruseckiej. Parlamentarzystka związana z Wieliczką musi się, więc zadowolić miejscem nr 4. Pierwszą piątkę zamyka były starosta dąbrowski i aktualny poseł Wiesław Krajewski.
Choć Zjednoczona Prawica startuje jako komitet partii Prawo i Sprawiedliwość, to de facto jest wyborczą platformą również dla ugrupowań współtworzących obecny rząd, czyli Solidarnej Polski, a także Porozumienia. Formację Zbigniewa Ziobro reprezentuje zajmujący 6 miejsce tarnowski radny Piotr Sak, natomiast „ósemka” przypadła radnemu wojewódzkiemu Stanisławowi Bukowcowi, który jest związany z politycznym projektem Jarosława Gowina. Rozdziela ich Anna Czech, od wielu lat zasiadająca w ławach przy ulicy Wiejskiej oraz kierująca szpitalem im. św. Łukasza w Tarnowie.
Wśród obecnych parlamentarzystów najniższą pozycję dostał Norbert Kaczmarczyk. Był reprezentant ruchu Kukiz’15 niedawno dołączył do PiS-u i o reelekcję powalczy z 10 lokaty. Przed nim znalazł się jeszcze radny powiatu bocheńskiego Mariusz Zając. Pod koniec stawki można znaleźć byłego lokatora Sali Lustrzanej Kazimierza Żurowskiego, a listę zamyka Wojciech Skruch radny sejmiku małopolskiego.
Przypomnijmy, że prezydent Andrzej Duda zarządził datę wyborów parlamentarnych na dzień 13 października tego roku. W okręgu nr 15, obejmującym miasto Tarnów oraz powiaty: tarnowski, brzeski, bocheński, dąbrowski, wielicki i proszowicki zostanie wybranych 9 posłów. W 2015 roku Zjednoczona Prawica zdobyła 6 mandatów, a Platforma Obywatelska, Polskie Stronnictwo Ludowe oraz Kukiz’15 po 1.
O kolejną kadencję w Senacie ubiega się Kazimierz Wiatr, który w „Izbie Refleksji” zasiada od 2005 roku. Okręg wyborczy jest w tym przypadku mniejszy niż do Sejmu i obejmuje tylko miasto Tarnów oraz powiaty: tarnowski i dąbrowski.
Fot. pis.org.pl
Adrian Teliszewski