Wielkie Planszowisko WOŚP

Tak samo jak w poprzednich latach i w tym roku w Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy zaangażował się Pałac Młodzieży w Tarnowie. Odbyło się tam organizowane co miesiąc planszowisko, za które odpowiedzialna jest pani Agata Abou Dan:

 Tak naprawdę zaczęliśmy, chyba jako pierwsi organizować takie publiczne spotkania z grami i muszę powiedzieć, że rzeczywistość przeszła nasze oczekiwania. Myślę, że jest zapotrzebowanie na taką formę spędzania czasu wolnego. Przychodzą całe rodziny – rodzice z dziećmi, również same dzieci.Najlepsze w tym wszystkim jest to, że tu trzeba ze sobą rozmawiać. To nie gra komputerowa, gdzie jest tylko ekran i myszka. Tu ludzie siadają w grupie i muszą się komunikować. Te spotkania uczą ludzi umiejętności społecznych i zawierania znajomości. Potem wielu ponownie się umawia i przychodzi na kolejne planszowiska.

Partnerem przedsięwzięcia jest Tarnowski Klub Fantastyki oraz Bursa Międzyszkolna, która piecze cynamonowe serduszka dla graczy. Klub, również ze swojej strony oferuje gry. Działa on zupełnie niezależnie, dzięki czemu młodzież ma możliwość korzystniejszego spędzania wolnego czasu.

Mamy salę w Pałacu Młodzieży na pierwszym piętrze. Prowadzimy zajęcia „ala” świetlicowe. Opieramy się głównie na grach strategicznych bitewnych  i karcianych. Działamy, jako klub z własnymi ustalonymi zasadami – mówił Paweł Grochal.

Planszówek do wyboru było bardzo dużo. Pozyskiwane są one z zakupów bądź darowizn, a także ze współpracy z wydawnictwami. Dzięki możliwości darmowego przetestowania gier, wielu często decyduje się na ich późniejszy zakup w sklepie. Oprócz posiadania walorów edukacyjnych, gry uczą sprawności, logicznego myślenia i szybkości działania. Każda z gier polega na tym: „kto pierwszy ten lepszy”.

 Całe spotkanie jest tak naprawdę fantastycznym antidotum na uzależnienia od gier komputerowych — jak mówili organizatorzy. – Odciągamy młodzież od wszelkiego tego typu używek, a przy okazji każdy może wesprzeć Orkiestrę Świątecznej Pomocy.

Przychodzą tu przede wszystkim dzieci. Zawsze wrzucają coś ze swoich skromnych oszczędności. Czasem ludzie boją się dawać małe kwoty,a tak naprawdę każdy grosz się liczy, każda złotówka. To z tego zbierają się ogromne sumy. Są puszki, które mają po 5 tysięcy, są też takie, po 20, ale to jest wszystko grosz do grosza -twierdzi Agata Grudzień, zastępca szefa sztabu, która również była obecna na wydarzeniu.

Od 6 lat w Pałacu Młodzieży regularne mają miejsce spotkania z grami planszowymi i karcianymi. Odbywają się one w co drugą sobotę każdego miesiąca o stałej porze – zawsze od godziny 11:00do 14:00. Organizatorka planszowisk Pałacu Młodzieży zaprasza na kolejne planszowisko. Odbędzie się ono już w drugą sobotę lutego. Zapowiada również, że za rok zorganizowane zostanie kolejne spotkanie, wspierające WOŚP.

Anna Hajduk