Wernisaż wystawy „Cztery pory roku – Przedwiośnie”

Sztuka. Dla wielu młodych ludzi to słowo jest odpychające. Pierwsze co przychodzi im na myśl to: nudne wernisaże czy muzea pełne dzieł, które ich po prostu nie interesują. Oczywiście jest to bardzo powierzchowne myślenie, ponieważ sztuka pozwala poznać samego siebie,swoje ukryte emocje czy lęki. Można też dzięki niej pokazać światu swoje oblicza, „przelewając” je na płótno malarskie. Są to tylko niektóre z powodów,dla których muzea i inne instytucje artystyczne „otwierają się” na młodszych ludzi. Jednym z przykładów takich działań jest wspomniany w tytule wernisaż wystawy z tytułem przewodnim „Cztery pory roku – Przedwiośnie”.

Wydarzenie to odbyło się w ubiegły czwartek na ulicy Bema pod numerem 20 w Tarnowie. Chcąc dowiedzieć się więcej na temat tego miejsca, jak i genezy wystawy, przeprowadziłem krótką rozmowę z organizatorkami tego eventu: Panią Agnieszką Niedbałą oraz Panią Anną Śliwińską. Najpierw zapytałem pierwszą Panią o konkretne miejsce zorganizowania tej imprezy. Odpowiedziała mi, że Bema 20 zawsze było związana z młodymi ludźmi, a dokładniej rzecz ujmując – z ich promowaniem. Pani Anna szybko dodaje, że to miejsce było najlepsze do prezentacji prac artystycznych studentów I roku Instytutu Sztuki z Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Tarnowie. Jest to ich pierwsze ćwiczenie tego typu, pierwsze „dotykanie” tej tematyki. Pani Śliwińska wypowiedziała się również na temat genezy tej wystawy.

 Było to dość szczęśliwe wydarzenie – wyjaśnia Pani Anna – Otóż jedna ze studentek, pochodząca ze Śląska, zechciała mi pokazać swój dyplom z Liceum Plastycznego pod tytułem „Cztery Pory Roku”. Dokładnie w tym samym czasie zajmowaliśmy się pejzażem. Te dwa wydarzenia doprowadziły w końcu do powstania pomysłu zorganizowania wystawy prac artystycznych, która odbędzie się gdzieś poza uczelnią. Oczywiście Bema 20 było najbardziej oczywistym wyborem.

 Jest jeszcze jedna kwestia, o której Ania się nie pochwaliła – wtrąca Pani Agnieszka – W trakcie trwania tej wystawy,będą również organizowane warsztaty. Więcej o warsztatach i datach można poczytać na naszym Facebooku Bema20.

Przeprowadziłem również krótką rozmowę z Dyrektorem Instytutu Sztuki Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Tarnowie, Panem Bartłomiejem Bałutem. Wyjaśnił mi, że studenci Instytutu Sztuki, a dokładniej mówiąc będących na kierunku grafika, na samym początku zaczynają od nauki podstawowych umiejętności warsztatowych. Ta wystawa prezentuje właśnie pierwsze kroki w zakresie grafiki warsztatowej. Można dzięki temu poznać różnorodne temperamenty młodych ludzi, ponieważ te techniki artystyczne są bardzo swobodne i odkrywcze.

Tak pokrótce przedstawił się pierwszy dzień wystawy. A to wcale nie koniec atrakcji. Zainteresowanych po więcej informacji odsyłam do stron facebokowych Galerii Bema20, jak i Wernisażu „Cztery Pory Roku – Przedwiośnie”.

Jakub Sobczyk