Weekend pod znakiem porywistego wiatru

W miniony weekend za dnia Tarnów świętował swoje 689. urodziny, zaś nocą po mieście i regionie panoszyła się potężna wichura.

Pierwsze uderzenie porywistego wiatru nastąpiło w Małopolsce w nocy z soboty na niedzielę. Z zachodu powiało w powiatach: tarnowskim, Tarnów, dąbrowskim, brzeskim, bocheńskim, proszowickim, Kraków, wielickim, wadowickim, oświęcimskim, chrzanowskim, olkuskim, miechowskim. Wiatr w porywach osiągał nawet od 90 do 100 km/h. Po raz drugi wichura uderzyła w nocy z niedzieli na poniedziałek. Tym razem prędkość wiatru osiągała momentami nawet 120 km/h.

W samym Tarnowie i powiecie tarnowskim wichura pozostawiła po sobie połamane drzewa, zniszczone samochody, pozrywane dachy, uszkodzone linie energetyczne, zasypane śmieciami ulice i osiedla, pozrywane bilbordy reklamowe oraz poprzewracane przedmioty w przestrzeni miejskiej.

Już pierwsza wietrzna noc odbiła się ponad dwustoma interwencjami Straży Pożarnej oraz Pogotowia Energetycznego. Sporym problemem okazały się uszkodzone linie energetyczne, ponieważ pozostawiły mieszkańców powiatu tarnowskiego bez dostępu do prądu. Przez całą niedzielę strażacy i pracownicy Tauronu pozostawali w gotowości i przyjmowali zgłoszenia od poszkodowanych. Sytuacja powtórzyła się również w poniedziałek rano. Obecnie w regionie trwa usuwanie szkód i usterek spowodowanych nocnymi podmuchami wiatru.

Na poniedziałek synoptycy zapowiadają wiatr o prędkości do 30 km/h, opady deszczu i śniegu oraz możliwość wystąpienia przelotnych burz.