Rusza kolejna edycja Młodzieżowych Debat Obywatelskich

W bieżącym tygodniu rozpocznie się kolejna edycja Młodzieżowych Debat Obywatelskich. Tym razem tematy słownych pojedynków skupią się wokół zagadnień związanych m.in. z tolerancją czy systemem edukacji.

Inaugurację Młodzieżowych Debat Obywatelskich zaplanowano na środę 13 marca o godz. 11:00 w Pałacu Młodzieży przy ulicy Piłsudskiego 24. W werbalnej potyczce weźmie udział pięć drużyn. Debaty, podobnie jak miało to miejsce w poprzednich odsłonach, zostaną przeprowadzone w stylu oxfordzkim.

Po raz czwarty za organizację Młodzieżowych Debat Obywatelskich odpowiada Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 2 w Tarnowie. W konkursie wezmą udział uczniowie: Gimnazjum Niepublicznego „U Konarskiego”, Szkoły Podstawowej nr 24, SP nr 2 w Tarnowie, SP w Tarnowcu oraz Gimnazjum Dwujęzycznego w Tarnowie. Obiektem ich retoryki będą następujące tezy: „Współczesna młodzież jest tolerancyjna”, „Bez telefonu komórkowego dziś nie da się żyć”, „Dzisiejszy system edukacji w Polsce nie odpowiada wyzwaniom współczesnego świata”, „Współczesne media raczej niszczą niż wzmacniają demokrację”, „Ludzie boją się wymieniać kontrowersyjnymi poglądami”.

Głównym celem debat jest przede wszystkim kształtowanie postaw obywatelskich oraz zwiększenie roli młodzieży w społeczności lokalnej. Uczestnicy konkursu będą mogli również wyćwiczyć się w zasadach sprawnego wysławiania się, którego częścią jest m.in.: prawidłowy dobór słów, poprawne konstruowanie zdań, pewność siebie i umiejętność argumentacji swoich tez.

Laureatów poznamy 22 maja podczas debaty finałowej. Poprzednią edycję zwyciężyła reprezentacja Szkoły Podstawowej nr 24 w Tarnowie.

Źródło: Wydział Komunikacji Społecznej