Jesteś kobietą? Czuj się bezpiecznie!

„Bądź bezpieczna”- to szkolenie poświęcone samoobronie i bezpieczeństwu kobiet. Nauczane na nim rozpoznawanie i deeskalacja zagrożeń oraz skuteczne rozwiązanie niebezpiecznych sytuacji, cieszą się dużym zainteresowaniem.

Szkolenie „Bądź bezpieczna” organizowane jest co roku z okazji Dnia Kobiet. Pomysł zrodził się w instruktorach, dla których ważna była pomoc i uświadamianie ludzi, w jaki sposób można się bronić, a przez to czuć się bezpiecznie. Szkolenie uczy samoobrony, a także pokazuje, jak ochronić bliskie osoby.

9 marca odbyło się szkolenie dla pań, którym kierował Piotr Dziedzic. Działa on w klubie SAGOT i jest instruktorem Crav Magi. Zajmuje się nią już od 10 lat. Posiada stopień ekspert, co jest odpowiednikiem czarnego pasa w sportach walki.

Szkolenia Crav Magi prowadzone są w całej Polsce. W Tarnowie w ciągu czterech lat wyszkolono ponad 400 pań. Na każdym z czterech prowadzonych spotkań było około 100 osób. Szkolenia przeznaczone są dla osób powyżej 15 roku życia.

Na tegorocznych zajęciach skupiono się przede wszystkim na asertywnej postawie – w jaki sposób zadziałać postawą ciała, mową, krzykiem, aby odstraszyć agresora. Dodatkowo Panie uczyły się wykonywać kombinacje ataków składających się z uderzeń i kopnięć. Często powodują one rozwiązanie wielu sytuacji.W blokach tematycznych nie zabrakło obrony przed szantażem nożem, przed chwytem za rękę i próbą ciągnięcia. Uczono także, co robić, gdy ktoś na nas usiadł, próbuje nas dusić lub uderzać.

– Próbujemy zastosować nasze treningi do oczekiwań pań i w razie jakichkolwiek pytań czy wątpliwości, będziemy się starali to omówić i pokazać, w celu wyjścia naprzeciwko oczekiwań uczestników.- zapewniał instruktor.

Pomysłodawcą całkowicie bezpłatnego i otwartego szkolenia był Michał Sog z Katowic. Jest on założycielem klubu SAGOT i szkoli dodatkowo innych instruktorów. W ciągu roku oferowane są regularne treningi. Odbywają się w każdy poniedziałek i w środę od 18:30 do 21:00 dla dorosłych. Zajęcia oferowane są także dla dzieci, w te same dni od 16:30 do 18:30. 11 marca tj., w poniedziałek zaczyna szkolenie grupa początkujących. W tym dniu, z racji pierwszych zajęć, wstęp jest otwarty i bezpłatny dla wszystkich.

Dzięki temu, że zajęcia są bezpłatne – mówił trener – każdy może przyjść i przekonać się, czym jest Crav Maga oraz w jaki sposób prosto, lecz skutecznie się obronić.

Więcej o  klubie Crav Maga SAGOT można dowiedzieć się ze Facebooka i strony internetowej. Poprzez stronę można zapisać się na szkolenia, a także dowiedzieć się więcej o trenerach.

Linki do Facebooka i strony internetowej znajdziecie poniżej:

Anna Hajduk