W Tarnowie będzie łatwiej o mieszkanie. TBS buduje nowe osiedle, a miasto zmienia zasady najmu

Zmienią się zasady wynajmowania lokali należących do miasta. Chodzi o mieszkania do remontu, które będzie można odświeżyć własnym kosztem i dzięki temu uzyskać umowę najmu na czas nieoznaczony. Osoby ubiegające się o lokal przeznaczony do remontu we własnym zakresie nie muszą spełniać wymogu „powierzchniowego”. Ważnym kryterium są natomiast osiągane dochody.

Zmiana podyktowana jest potrzebą wyjścia naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców, którzy niejednokrotnie zgłaszali chęć wynajęcia niewyremontowanego lokalu w zamian za przeprowadzenie napraw na własny koszt. Do tej pory mieszkania wymagające odświeżenia tworzyły „wolnostany”, które czekały na wyłonienie wykonawcy remontu chociażby w drodze przetargu. Wprowadzone zmiany pozwolą uniknąć czasochłonnych procedur czy też długotrwałego poszukiwania firm chętnych do wykonania remontu.

Z nowych zasad mogą skorzystać zarówno osoby, które są uprawnione do wynajmu lokalu z zasobów miasta i oczekują na ofertę wynajmu, jak również do osób, które nie zwracały się jeszcze do magistratu o pomoc w tym zakresie.

Lokale będące własnością miasta mogą wynająć mieszkańcy, którzy spełniają określone warunki, m.in. są członkami wspólnoty samorządowej Tarnowa, spełniają kryterium niskich dochodów, nie posiadają lokalu mieszkalnego czy nie mają zadłużenia z tytułu opłat za jego używanie.

Przy ulicy Sportowej w ciągu trzech lat powstanie łącznie 100 mieszkań na wynajem w trzech budynkach. Teraz w budowie jest 50 mieszkań, będą gotowe jesienią. Wiosną 2019 roku ruszą prace przy 50 kolejnych. W planach Tarnowskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego jest wybudowanie do 2023 roku dalszych 100 mieszkań na wynajem, w innej lokalizacji.

Plany spółki obejmują też rotacyjny, ponowny wynajem nowym najemcom od 20 do 25 mieszkań rocznie w lokalach już istniejących, przy ulicy Ablewicza i Sportowej. Łącznie ma to dać około 300 mieszkań w ciągu czterech lat.

Z naszych szacunków wynika, że jest zapotrzebowanie na kilkadziesiąt nowych mieszkań realizowanych w cyklach dwuletnich. Budynek przy Sportowej nie jest jeszcze ukończony, a prawie wszystkie mieszkania są już objęte wstępną rezerwacją. Spółka analizuje też możliwość przystąpienia do programu „Mieszkanie na start”, w ramach którego najemcy nowo wybudowanych lokali mieszkalnych spełniający kryteria ustalone przez gminę będą mogli skorzystać z dopłat do czynszów z budżetu państwa – mówi Wojciech Daniel, prezes Towarzystwa Budownictwa Społecznego.

Zgodnie z przyjętą strategią, mieszkania będą przeznaczone na wynajem. Budowa nowych mieszkań ma zostać sfinansowana za pomocą „finansowania zwrotnego”, czyli kredytu preferencyjnego lub komercyjnego, bezzwrotnych grantów z Funduszu Dopłat Banku Gospodarstwa Krajowego, wpłat przyszłych najemców oraz dokapitalizowania przez Gminę Miasta Tarnowa.

Inf. Wydział Komunikacji Społecznej UMT