„Vicious Circle” pierwszym oficjalnym singlem tarnowskiej grupy Mercurius

Tarnowska scena rockowa niczym Feniks odradza się z popiołów. I zaprawdę jest to pełnokrwiste zmartwychwstanie, albowiem po premierze pierwszego oficjalnego singla rockowo-metalowej grupy Mercurius ciężko znaleźć inne słowa na określenie owej sytuacji.

Singiel zowie się „Vicious Circle”, a jego uzupełnienie stanowi teledysk zrealizowany przez Film Production – Minus One Studio. Za kamerą stanął Jakub Szydłowski, zaś w błędne koło została wpisana Małgorzata Stankowska, aktorka teatralna, która ma na swoim koncie główną rolę w „TodMachine”, największej filmowej produkcji powstałej do tej pory w całości w Tarnowie. Swoim występem udowodniła, że sprawdza się doskonale zarówno w kinowych produkcjach, jak i w kameralnej formie klipu. Obraz jest oszczędny, rozpostarty pomiędzy czernią a bielą, symboliczny, aczkolwiek nie stroni od dynamicznych kadrów, szczególnie, kiedy na ekranie pojawiają się muzycy. Motyw zamkniętej w błędnym kole jednostki, bezradnej wobec doczesnej egzystencji, której wyznacznikiem są monotonia i zwichnięte poczucie własnej wartości, został przedstawiony niezwykle sugestywnie. Podświadome pragnienie czegoś więcej przypomina zachowanie błądzącej w ciemności ćmy, która pomimo niebezpieczeństwa podąża w kierunku ognia. Jednakże nie każdej ćmie będzie dane wylecieć z płomieni.

Metafizyczność obrazu jest oczywiście odmierzona tekstem i dźwiękami. Niesamowite wrażenie robią przestrzenne gitary, które wyróżniają tarnowską kapelę na tle innych zespołów grających ciężką muzykę. W „Vicious Circle” gitary stopniują napięcie tworząc dźwiękową kopułę, co w połączeniu z ekspresywnymi uderzeniami w bębny daje swoisty klimat niepokoju. W momencie natężenia następuje odkształcenie kopuły i eksplozja. Wejście wokalu jest niczym wybiegnięcie na otwartą przestrzeń podczas wyładowań elektrycznych. Mocny i jednocześnie subtelny głos porusza się pomiędzy błyskawicami riffów i rozwichrzoną linią basu. Zwrotki narastają i płynnie przechodzą w refreny, co pozwala w pełni skupić się na przesłaniu dzieła.

„Vicious Circle” intryguje i zwiastuje piorunujące debiutanckie wydawnictwo. Materiał, który trafi na krążek zostanie zaprezentowany przez zespół już 14 grudnia w Piwnicach Tarnowskiego Centrum Kultury podczas wspólnego koncertu z hardrockową grupą K.A.C.

Nasz-Tarnów.pl objął patronatem medialnym singiel „Vicious Circle” oraz wyżej wspomniany koncert.

Krystian Janik

Fot. Film Production – Minus One Studio