V Tarnowski Przegląd Muzyczny

12 kwietnia o godz. 17.00 w auli PWSZ odbył się V Tarnowski Przegląd Muzyczny, który poprowadzili Szymon Łucyków oraz Iwona Suda. Zaprezentowały się cztery zespoły: See You Later, The Pajx, Why not? oraz Spółka Zoo. W jury zasiedli: Rafał Huszno, Maksymilian Kwapień, Dawid Mik, Radosław Tadel i Mateusz Kołodziej. Dodatkowo została przyznana nagroda publiczności za pomocą pomiarów decybelomierza.

Zespół See You Later dzień wcześniej obchodził swoje pierwsze urodziny.

Jest to kolejny powód do zagrania i do sprawdzenia naszych zdolności – przyznaje Kinga Jasnosz, wokalistka zespołu. – Ciągle się zmieniamy, rozwijamy i tworzymy coś nowego. Byliśmy tutaj rok temu i był to nasz pierwszy występ. Od tej pory się sporo pozmieniało i chcieliśmy się sprawdzić również w tym roku. W ciągu tego czasu nabraliśmy pewności siebie i doświadczenia na scenie, a także większej świadomości siebie nawzajem. Każdy z nas to mieszanka stylów muzycznych i razem tworzymy zespół, do którego każdy wlewa cząstkę siebie.

Każdy z zespołów zaprezentował po kilka utworów. Następnie po krótkiej konsultacji członkowie jury ogłosiło zwycięzcę, którym okazał się zespół Why not?. Nagrodę publiczności otrzymał zespół The Pajx, a wyróżnienie przyznano grupie See You Later.

Zespoły reprezentowały bardzo różne poziomy – mówi Rafał Huszno, przewodniczący jury. – Jeśli ktoś bierze udział w przeglądzie, to dokonuje własnej autoprezentacji. W tym wypadku grupa wygrana zaprezentowała się wzorowo. Ci ludzie czują scenę, każdy z nich próbuje być pewnego rodzaju indywidualnością, a to sprawia, że zespół zapisuje się w pamięci widowni. Charakternie wyglądał i grał gitarzysta, wokalistka świetnie śpiewała. Osobiście poszukuję w nowych zespołach czegoś świeżego, co idzie z duchem czasu i obowiązującym trendem. 

W tym roku nie obyło się bez komplikacji – komentuje Ewa Judasz, koordynator wydarzenia. – Jeden z zespołów nie dotarł na miejsce i nie mógł wystąpić w przeglądzie, więc mieliśmy ograniczoną ilość zespołów do czterech. Ale mimo wszystko jury miało się nad czym zastanawiać i myślę, że wybór, którego dokonali, jest słuszny.

W ogóle nie spodziewaliśmy się zwycięstwa – przyznaje Zofia Świerczek, wokalistka zespołu Why not? – Obstawialiśmy, że przegramy, ponieważ mieliśmy tylko jeden swój kawałek, ale, jak widać, to wystarczyło.

Zwycięski zespół wystąpi na tarnowskich Juwenaliach, będzie go można również zastać w czerwcu na Dniach Dębicy. Obecnie pracują nad swoim pierwszym i wyczekiwanym albumem.

Magdalena Stanula