Połączyć pokolenia, czyli Dzień Babiego Lata

Na tarnowskich Błoniach, czyli terenach położonych pomiędzy Parkiem Strzeleckim a stadionem lekkoatletycznym, odbył się ostatniego dnia września piknik rodzinny „Dzień Babiego Lata”. Była to druga już edycja tego wydarzenia, w zeszłym roku cieszyło się ono bowiem dużym zainteresowaniem wśród mieszkańców miasta. I tym razem tarnowianie tłumnie przybyli na tereny zielone, korzystając z cudownej atmosfery słonecznego, jesiennego dnia oraz licznych atrakcji.

Znajdujące się w centrum ognisko rozpalił Prezydent Miasta Tarnowa, Roman Ciepiela. Sam piknik rozpoczął się o godzinie 14:00 pożegnaniem ostatniego Jelcza w tarnowskim MPK. Entuzjaści motoryzacji mogli również podziwiać ekologiczne autobusy, a także pojazdy w różnych innych wersjach – medycznej, teatralnej, turystycznej, sportowej czy Bibliobus – prezentujące oferty tarnowskich placówek. Ze swoim specjalistycznym sprzętem komunalnym oraz drogowym zapoznały zaciekawionych miejskie spółki PUK oraz MPGK, natomiast Ochotnicza Straż Pożarna pokazała wozy i sprzęt gaśniczy. Tego dnia miało również miejsce wręczenie nagród w konkursie MPKsiążka, podczas którego z okazji Europejskiego Tygodnia Zintegrowanego Transportu zbierano książki do autobusowych mobilnych bibliotek. Pozostając nadal w tym klimacie, nie mogło oczywiście zabraknąć pokazu pierwszej pomocy.

Także Straż Miejska przygotowała dla mieszkańców pouczającą zabawę – celowanie piłeczką do celu w alkogoglach – która pomogła uczestnikom zobaczyć świat oczami osoby nietrzeźwej i pokazała, jak bardzo alkohol wpływa na zmysły człowieka. Na stoisku Straży Miejskiej rowerzyści mogli też oznakować swoje rowery. Nie brakowało na pikniku atrakcji dla dzieci, które do swojej dyspozycji miały między innymi mobilny plac zabaw Kreatywny Tarnów, składający się z dużych, miękkich klocków, czy boisko do koszykówki. Najmłodsi mogli również zagrać z rodzicami lub dziadkami w szachy. Ludziom licznie towarzyszyły także zwierzęta, jako że na jednym ze stoisk swoich podopiecznych polecał do adopcji tarnowski Azyl.

Całość uświetniona była nie tylko dobrym, darmowym jedzeniem i ciepłymi napojami, ludzie bowiem ustawiali się w długich kolejkach po kiełbaski, bigos, herbatę czy pieczone ziemniaki, ale również różnorodnymi występami artystycznymi. Pożegnaniu Jelcza na przykład towarzyszyła parada w stylu lat 70, którą poprowadził tarnowski zespół Leliwa Jazz Band. Zaprezentowali się również seniorzy z programem Senior Power, który zainaugurował Tarnowski Tydzień Seniora, oraz formacja taneczna „Labirynt” ze Studia Tańca Honorata i Teatr Ognia „Feniks”. Prowadzone były też warsztaty koralowe, na których można było własnoręcznie zrobić naszyjnik nawiązujący do tarniny.

Nie sposób wymienić wszystkie atrakcje, które tego dnia czekały na mieszkańców miasta, wydawać by się jednak mogło, że najważniejszą z nich była wspólna zabawa – śpiewanie przy ognisku, konkursy, wspólne podziwianie pokazów sportowych (między innymi pokazu karate i szermierki) czy artystycznych, które połączyły nie tylko różne pokolenia, ale także różnych ludzi, pozwalając na moment nie tylko zapomnieć o tym, ile nas dzieli, ale co więcej – uświadamiając, ile łączy.

Angelika Gieniec

Fot. Anna Kocik