Pierwsza w Europie, druga na świecie

Święto konstytucji 3 maja. Dla Nas, Polaków, jest to jedna z ważniejszych dat w kalendarzu. Właśnie tego dnia, 228 lat temu, Sejm Czteroletni po bardzo burzliwej debacie uchwalił pierwszą w Europie, a drugą na świecie ustawę zasadniczą, która miała uratować nasze upadające państwo. Miała ona uporządkować chaos wewnętrzny oraz ograniczyć samowolę szlachty, a zwłaszcza magnatów. Niestety, uchwalenie tego dokumentu przyśpieszyło tylko rozbiór Rzeczypospolitej, a sama konstytucja nigdy w pełni nie weszła w życie.

Nie mniej nie możemy zapomnieć o tak doniosłym wydarzeniu. W państwie polsko–litewskim już wcześniej istniał ustrój zwany „demokracją szlachecką”, co nie znaczy, że od samego początku byliśmy republiką. Konstytucja 3 maja m.in.: zamieniła wolną elekcje na rządy dziedziczne, objęła w opiekę chłopów (co miało ograniczyć wyzysk pańszczyźniany) oraz zniosła liberum veto. Pamięć o tym doniosłym wydarzeniu zagrzewała Polaków do odzyskania Ojczyzny oraz stworzenia nowoczesnego i sprawiedliwego społeczeństwa.

Współcześnie, biorąc udział w obchodach 3 maja, sprawiamy, że dążenia naszych przodków w utworzeniu wolnej i sprawiedliwej Polski nigdy nie pójdą w zapomnienie. Tarnowianie byli tego świadomi, dlatego tłumnie uczestniczyli w Święcie Trzeciego Maja. To doniosłe wydarzenie rozpoczęło się od Mszy Świętej w intencji Ojczyzny w Bazylice Katedralnej o godz. 12:00. Zebrani mogli wsłuchiwać się w oprawę muzyczną Dziewczyńskiego Chóru Katedralnego „Puellae Orantes”. Następnie, po zakończonym obrzędzie, nastąpiło przejście pod Grób Nieznanego Żołnierza. W tym miejscu nastąpił kolejny etap obchodów, czyli odśpiewanie hymnu państwowego oraz uroczyste złożenie wieńców. W dalszej kolejności organizatorzy zaprosili wszystkich chętnych do Amfiteatru Letniego, gdzie można było podziwiać koncert w wykonaniu Orkiestry Dętej Grupy Azoty S.A. oraz Zespołu Pieśni i Tańca „Świerczkowiacy”. Każdy z uczestników dostał darmowe śpiewniki pieśni patriotycznych. Natomiast na godz. 16:00 przewidziano Finał XX Przeglądu Poezji i Pieśni Patriotycznej, który odbył się w Teatrze im. Ludwika Solskiego.

Niestety z powodu złej pogody część atrakcji musiała zostać przełożona. Były to np.: warsztaty „jak zrobić kokardę narodową” czy mobilny plac zabaw dla dzieci. Jednocześnie organizatorzy zapewniali, że zainteresowani nie będą długo czekać oraz radzili obserwować ich stronę internetową.

Całe wydarzenie było pod honorowym patronatem prezydenta Tarnowa, Pana Romana Ciepieli.

 

Jakub Sobczyk