Otwarcie Czytelni Tarnowskich Rodziców

Nasze małe pociechy są dla nas wszystkim. Dają rodzicom szczęście, ale również tworzą nowe problemy. Szczególnie oddziałują one na mamy. Zajmowanie się dziećmi pochłania ogromne ilości czasu, co sprawia, że kobiety te stają się „izolowane” od znajomych i przyjaciółek. Z pomocą przychodzi im Stowarzyszenie „Mamy Tarnów”, które organizuje różne wydarzenia mające na celu pokazanie mamom, że można mieć dziecko i jednocześnie nie znikać z życia towarzyskiego. Choć to tylko wierzchołek góry lodowej.

Jednym z tego typu wydarzeń było otwarcie „Czytelni Tarnowskich Rodziców”, które odbyło się 30 listopada o godz. 17:00 w siedzibie Stowarzyszenia „Mamy Tarnów” na ulicy Piłsudskiego. Przedsięwzięcie to było projektem Programu Funduszu Inicjatyw Obywatelskich, finansowanym również przez Województwo małopolskie. Ta inicjatywa obywatelska została wdrożona, ponieważ zapotrzebowanie na nią wyszło od samych rodzin tarnowskich. Wyjaśnia to Wiesława Kobis, jedna z współorganizatorek tego wydarzenia: W 2017 roku przeprowadza została ankieta, w której wzięło udział ponad 170 tarnowskich rodziców. Ankieta ta potwierdziła potrzebę wsparcia w zakresie rodzicielskiej bliskości, wsparcia w zakresie wychowania współczesnego dziecka. Sami rodzice sygnalizowali brak kontaktu z literaturą czy ekspertami taktującymi o sposobach edukowania swoich dzieci. Zarówno to działanie jak i inne są wynikiem odpowiedzi, które zostały zawarte w ww. ankiecie.

Literatura, która była dostępna na owym wydarzeniu była bardzo obszerna. Więcej na jej temat mówiła Iwona Wróbel-Przebięda, współorganizatorka tego eventu:  Jest to literatura odnosząca się do nowego nurtu wychowywania dzieci. Staraliśmy się aby były to najnowsze pozycje literatury przeznaczonej głównie dla rodziców taktujących o dzieciach w różnych grupach wiekowych.

– Jeszcze wartym wspomnienia jest fakt  – dodaje Wiesława Kobis – że to jakie książki zostały zakupione tutaj w czytelni jest dziełem wspomnianej już ankiety. Tarnowskie mamy zapytane jaką literaturę wychowawczą chciałyby przeczytać, dawały swoje propozycje, które późnej zostały wzięte pod uwagę.

O całym tym evencie dowiedziałam się z grupy facebookowej „Mamy Tarnów”. Była tam podana informacja o otwarciu owej biblioteczki dla rodziców. Zawarto również informacje, że można zabrać ze sobą dzieci, co było kolejnym katalizatorem, abym się tutaj znalazła. Co natomiast dotyczy organizacji tego wydarzenia uważam, że wszystko jest dopięte na ostatni guzik, co penie nie było takie proste. Atmosfera jest ciepła, przyjacielska i sympatyczna. Dodam od siebie, że to nie jest pierwsza impreza organizowana przez Stowarzyszenie „Mamy Tarnów”, w której uczestniczę. Brałam udział m.in. w targach czy warsztatach organizowanych w poprzednich latach. W żadnych z nich się nie zawiodłam i z niecierpliwością czekam na następne – mówiła Pani Katarzyna, uczestniczka wydarzenia.

Wszyscy ci, którzy są zainteresowani tego typu wydarzeniami w Tarnowie i chcieliby w nich uczestniczyć, powinni śledzić internetowy fanpage Stowarzyszenia „Mamy Tarnów”.

Jakub Sobczyk