Od przyszłego roku zmiany w programie 500+?!

W obliczu pandemii pojawiają się pytania o to, jak będzie wyglądał program 500+ w sytuacji, kiedy spowolnienie gospodarki spowodowane epidemią przyczyniło się do zmniejszenia wpływów w budżecie państwa.

W grę wchodzą różne opcje. Możliwe jest zawieszenie programu na czas, aż gospodarka wróci do równowagi. Mówi się też o tym, że świadczenie przybrałoby postać bonu. To zapobiegałoby wydawaniu rządowych pieniędzy na coś innego, niż potrzeby dziecka. Prawdopodobny jest też powrót do kryterium dochodowego, od którego uzależniona byłaby wypłata świadczenia. Faktem jest, że w obliczu drugiej fali epidemii konieczne będą zmiany w programie, chyba, że rząd pożyczy na niego pieniądze.

Obecny okres rozliczeniowy, podczas którego świadczenie przysługuje na dotychczasowych prawach będzie trwał do końca maja 2021 roku, a 1 czerwca rozpocznie się nowy rok rozliczeniowy, na który wnioski składać będzie można osobiście lub elektronicznie od 1 lutego. Tak więc zapewne nowa sytuacja ekonomiczna wymusi zmiany w wypłatach świadczenia, ale jak one będą wyglądać, na razie nie wiadomo… Póki co – wciąż trwają poszukiwania pieniędzy i oszczędności.