Na weekend w góry

Marzy Ci się błogi odpoczynek w górach, jednak przeraża Cię tłok jaki panuje w Tatrach? Nic straconego! Nasza propozycja dla Ciebie to piękne Pieniny (Środkowe), które zachwycają różnorodną florą i fauną oraz szerokim wachlarzem atrakcji turystycznych 😊

W pienińskim paśmie podziwiać możemy m.in.: Jezioro Czorsztyńskie oraz położone tuż nad nim ruiny zamku, zobaczymy tam również piękny i tajemniczy zamek w Niedzicy oraz przełom Dunajca, z którego rozpościerają się niesamowite widoki, pozostające w pamięci na bardzo długo.

Naszą uwagę najbardziej jednak przyciąga najwyższy szczyt Pienin Środkowych czyli znane wszystkim ,,Trzy Korony”

Do najwyższych szczytów zaliczyć możemy 5 turni uformowanych z odpornych wapieni rogowcowych. Najwyższy z nich to Okrąglica (982 m. n.p.m ) Jest ona jednym z najbardziej atrakcyjnych miejsc turystycznych w Pieninach Środkowych i to właśnie na niej znajduje się słynna platforma widokowa, z której możemy podziwiać doskonały widok na przełom Dunajca i obszar Pienińskiego Parku Narodowego, a także na Tatry, Beskid Sądecki, Gorce, Beskid Żywiecki i Magurę Spiską. Przy dobrej pogodzie widać odległą o 63 km Babią Górę.

Kolejne z nich to Płaska Skała (950 m.n.p.m ) oraz Na Ogródki ( 940 m.n.p.m ) warto również wspomnieć o totalizatorze pogodowym , obsługiwanym przez Pustelnika , który stał tam od 1933 roku. Czwarty masyw to Pańska Skała (920 m.n.p.m ) i już ostatni z nich to Niżnia Okrąglica nazywana również ,,Ganek’’ i ,,Siodło’’, jest to skała wysunięta ku południowi i znajduje się o 80 m niżej pod Okrąglicą. To właśnie z Niżniej Okrąglicy oglądano panoramę Pienin, jeszcze przed udostępnieniem wierzchołka z tarasem widokowym.

Trzy Korony pierwotnie nazywano Pieninami. Jak wcześniej wspomnieliśmy Pieniny zachwycają wspaniałą florą i fauną. W masywie Trzech Koron można odnaleźć aż 7 gatunków roślin, które nie występują nigdzie indziej w Pieninach. Rosną tu endemiczne gatunki roślin: mniszek pieniński (niestety, prawdopodobnie już wyginął) i złocień Zawadzkiego. Oprócz nich występują liczne i bardzo rzadkie gatunki naskalnych roślin wapieniolubnych, a wśród nich warto wspomnieć o rozchodniku wielkim, który jest żywicielem larw również endemicznego i rzadkiego pienińskiego motyla niepylaka apollo.

Na koniec trochę historii 😊 Trzy Korony odwiedzane było przez turystów już od bardzo dawna. W 1842 r. H. Kratter napisał: “Nie ma (…) gościa, który by nie odwiedził tych szczytów ze strony dostępnej (…) i nie napasł się stąd najpiękniejszym i najmilszym widokiem Karpatów”. Pierwszą trasa turystyczna na sam szczyt została oznakowana już w 1906 r. Trzy Korony pierwotnie miały prywatnych właścicieli, dopiero w 1929 roku zostały wykupione przez Polski Rząd.

Pienińskie szlaki w porównaniu do nieopodal położonych Tatr są znacznie krótsze i mniej wymagające dlatego bardzo często można spotkać tam wędrujące rodziny z nawet kilkuletnimi dziećmi, dodając do tego zapierające dech w piersiach widoki mamy odpowiedź dlaczego Pieniński Park Narodowy odwiedza około 600 tyś turystów rocznie! Informacja dla szukających odpoczynku 😊… u południowych podnóży Trzech Koron w Sromowcach Niżnych znajduje się schronisko PTTK “Trzy Korony”.

 Zachęcamy do odwiedzenia tego wspaniałego miejsca . Przeglądnijcie Fotografie Naszego skromnego autorstwa a później plecaki w górę i przekonajcie się sami o magii Pienin!