„Muzyka Polska” – wieczór chopinowski

Listopad zbliża się już ku końcowi, ale świętowanie 100-lecia niepodległości Polski wciąż trwa. W całym kraju wciąż odbywają się uroczystości upamiętniające te doniosłego dla Polaków wydarzenia. Nie inaczej jest w Tarnowie, gdzie można było wysłuchać utwory Fryderyka Chopina.

W Sali Lustrzanej w Tarnowie, odbył się monograficzny koncert, który był poświęcony twórczości Fryderyka Chopina. Było to kolejne wydarzenie z cyklu „Muzyka Polska”, w którym to cyklu, Zespół Szkół Muzycznych w Tarnowie stara się uświetnić stulecie niepodległości Polski.

Absolwenci i uczniowie Zespołu Szkół Muzycznych w Tarnowie, jak zawsze nie zawiedli publiczności w jakości wykonania utworów muzycznych wielkiego polskiego kompozytora. Na scenie pojawili się: Mikołaj Kapała, Weronika Gardziel, Gabriela Lasota, Robert Maciejowski, Michał Chrobak, Ewelina Panocha, Sławomir Kokosza, Julia Styrna, Grzegorz Rubach oraz gościnnie skrzypaczka Izabela Szlachta-Dowgiałło.

Repertuar na owy event również był znaczny. Zgromadzeni mogli wysłuchać wiele utworów Fryderyka Chopina tj.: Nokturn c-moll op. 48 nr 1; Nokturn fis-moll op. 48 nr 2; Scherzo b-moll; Etiuda F-dur op. 10 nr 8; Pieśni „Gdzie lubi” oraz „Pierścień”; Mazurki (które były w aranżacji na skrzypce z fortepianem): B-dur op. 17 nr 1, e-moll op. 17 nr 2 oraz h-mol op. 33 nr 4; Sonata b-mol op. 35 i wreszcie jeden z najbardziej rozpoznawalnych kompozycji chopinowskich czyli Polonez As-dur op. 53. Niestety, podczas spektaklu nie mogliśmy usłyszeć Fantazji f-mol op. 49, ponieważ artysta wykonujący tą pieśń doznał kontuzji i nie mógł stawić się na uroczystość.

Wydarzenie to przyciągnęło spore grono odbiorców, które było szczerze zainteresowane twórczością Fryderyka Chopina. Publiczność zapewne nie była zawiedziona, jakością wykonania utworów, ponieważ uczniowie i absolwenci reprezentowali sobą poziom wręcz światowy. Podczas koncertu natychmiast zanikały wszelkie odgłosy publiczności, nawet kilkuletnie dzieci, które były obecne na sali, słuchały z przejęciem i zainteresowaniem.
Wszystkich zainteresowanych koncertami z cyklu „Muzyka Polska”, ale z powodu zdarzeń losowych nie mogących uczestniczyć na owym wydarzeniu zapewne ucieszy fakt, że kolejny event związany z ww. cyklem odbędzie się już niebawem. Więc bądźcie czujni, a nic was nie ominie.

Jakub Sobczyk