Ciechowski w obiektywie Świetlika na inaugurację 15 Festiwalu Sztuki ArtFest

Grzegorz Ciechowski, nie bez powodu nazywany najlepszym poetą polskiego rocka, ponieważ przykładał ogromną wagę do warstwy lirycznej na każdej płycie, która wyszła spod jego ręki, miał wiele twarzy. Jest przede wszystkim znany jako legendarny lider Republiki, ale był również świetnym kompozytorem, multiinstrumentalistą, felietonistą, a także pierwszym polskim producentem muzycznym z prawdziwego zdarzenia. Nie był jednak autoportrecistą, ale przez ponad dekadę miał obok siebie Andrzeja Świetlika, który uwiecznił go na niejednej fotografii.

Piętnastą odsłonę Festiwalu Sztuki ArtFest imienia Bogusława Wojtowicza otworzył wernisaż wystawy „Ciechowski – Świetlik”, na którym w Centrum Sztuki Mościce zostały zaprezentowane fotografie Grzegorza Ciechowskiego wykonane przez Andrzeja Świetlika w latach 1988-2001. Większość z nich na stałe zapisała się w historii polskiej muzyki, aczkolwiek pojawiły się również takie, które nigdy wcześniej nie zostały przedstawione szerokiej widowni. Artysta sam oprowadził uczestników po wystawie, zatrzymując się przy kolejnych zdjęciach i opowiadając o kulisach ich powstania. Nie stronił także od anegdot, z których można było się dowiedzieć m.in. co było inspiracją do powstania okładki płyty „Republika marzeń”, ponieważ Świetlik pracował również nad oprawą graficzną do muzyki Ciechowskiego.

Zaprezentowane w Centrum Sztuki Mościce fotografie zostały wybrane według biało-czarnego klucza, czyli barw bliskich początkom Republiki. Wystawę będzie można oglądać do końca roku, zaś po jej zakończeniu wszystkie odbitki trafią w ręce zainteresowanych ich nabyciem kolekcjonerów. Natomiast odwiedzający będą mogli zakupić w księgarni CSM album „Ciechowski – Świetlik” zawierający więcej prac oraz wywiad z fotografem.

Pierwszy dzień ArtFestu zwieńczył koncert Justyny Steczkowskiej. W repertuarze piosenkarki znalazły się również utwory, które specjalnie dla niej napisał Ciechowski. Z kolei Świetlik zaprojektował okładkę jej debiutanckiej płyty „Dziewczyna Szamana”, która była efektem współpracy właśnie z liderem Republiki.

Krystian Janik