Jakub Jamróg wybrany przez kibiców “Niespodzianką sezonu” w PGE Ekstralidze 2018! “Szczakiela” odebrał z rąk ulubionego kabareciarza

Wielkie wyróżnienie dla wychowanka i obecnego jeszcze zawodnika Unii Tarnów – Jakub Jamroga. 27-latek odebrał w poniedziałek na uroczystej gali PGE Ekstraligi nagrodę w kategorii “Niespodzianka sezonu”. W pokonanym polu pozostawił dwóch tuzów: świeżo upieczonego brązowego medalistę IMŚ – Fredrik Lindgren i kolegę klubowego Nickiego Pedersena. Grono nominowanych uzupełnili jeszcze Jack Holder i Adrian Miedziński, ale oni nie załapali się do finałowej trójki.

Kuba wprost zmiażdżył konkurencję. Uzyskał ponad 39% głosów i wyprzedził drugiego Lindgrena o dwadzieścia punktów procentowych! Trzeci Duńczyk stoczył zażarty bój z “Fredką”, ale przegrał go o przysłowiowy błysk szprychy. Laur jest tym cenniejszy, że triumfatora nie wybierało żadne jury czy kapituła, tylko liczyły się głosy kibiców zbierane w okresie od 1 września do 1 października. Warto zaznaczyć, że Kuba odebrał swojego “Szczakiela” z rąk Marcina Wójcika – jednego z członków kabaretu “Ani Mru Mru”, którego nasz zawodnik jest wielkim sympatykiem.

Odbierając statuetkę Jamróg był lekko zszokowany. Zawsze wygadany i elokwentny tym razem nie wiedział jak się zachować. Stojąc na mównicy wprost biło od niego zagubienie. To nie ma jednak żadnego znaczenia. Wygrał zasłużenie nieraz ratując Grupie Azoty Unii Tarnów tyłek. W wielu przypadkach robił co mógł by jego zespół nie spadł z najwyższej klasy rozgrywkowej. Ze spokojem może spojrzeć w lustro i rozłożyć bezradnie ręce, ponieważ do degradacji klubu przyczynili się inni. Uzyskał 23. średnią biego punktową, co jak na wracającego do PGE Ekstraligi żużlowca po siedmiu latach przerwy jest wynikiem znakomitym.

W innych kategoriach też mieliśmy swoich reprezentantów. Nicki Pedersen zajął jeszcze czwartą pozycję w wyścigu po nagrodę na “Najlepszego zawodnika zagranicznego”. Tutaj zwyciężył Leon Madsen. Zawodnik Forbet Włókniarza Częstochowa okazał się królem polowania, ponieważ zgarnął dwa “Szczakiele”. Otrzymał również wyróżnienie za “Wyścig sezonu”.

Najwybitniejszy wychowanek “Jaskółek” Janusz Kołodziej musiał z kolei uznać wyższość murowanego faworyta do odebrania statuetki na “Najlepszego polskiego zawodnika” – Bartosza Zmarzlika. Najlepszym trenerem ogłoszono niespodziewanie szkoleniowca wicemistrzów Polski Cash Broker Stali Gorzów – Stanisława Chomskiego. Wielki przegrany plebiscytu Manager DMP 2018 Piotr Baron – Fogo Unii Leszno musiał pocieszyć się nagrodą dla “Najlepszej drużyny sezonu”. Miano “Najlepszego juniora” przypadło aktualnemu IMŚJ Bartoszowi Smektale, który na finiszu prześcignął Maksyma Drabika.

“Złotego Szczakiela” przyznawanego za wielkie dokonania w sporcie żużlowym otrzymał w tym sezonie trener młodzieży Fogo Unii Leszno Roman Jankowski. Nagroda została wręczona w uznaniu “za wybitne osiągnięcia w szkoleniu młodzieży”. W poprzednich latach tą samą nagrodą honorowani byli pierwszy polski IMŚ Jerzy Szczakiel (stąd nazwa statuetek wręczanych żużlowcom), Tomasz Gollob i Jarosław Hampel.

Gala odbyła się w siedzibie ATM Studio i była transmitowana przez telewizję nsport+