Jak odbierać sztukę?

Sztuką może być wszystko. A raczej wszystko, co wzbudza w nas jakiekolwiek emocje. Od najbardziej intensywnych wybuchów wściekłości po ledwie zauważalne wzruszenia.

28 lutego o godz. 13:00 na Dworcu PKP w Tarnowie odbyło się spotkanie z artystką Alicją Bielawską, obecną doktorantką ASP w Gdańsku, która zaprezentowała swoje prace z różnych wystaw. Podczas wydarzenia odbyły się również zajęcia dla uczniów z tarnowskiego ZSP.

Alicja Bielawska podczas prezentacji prac tłumaczyła, dlaczego bardziej fascynuje ją rzeźba, aniżeli rysunek, chociaż ten drugi również darzy niemałym sentymentem.

– Rysunek daje mi więcej możliwości tworzenia –przyznaje artystka – natomiast rzeźby pozwalają mi tworzyć konkretne obiekty.

Można w tym również odkryć  jej wielkie zamiłowanie do architektury i ogólnie pojętej skali. Pani Bielawska uwzględnia wzrost w swoich pracach. Tłumaczy, czym jest nasza wielkość względem konkretnego budynku lub jego wnętrza. Bowiem za każdym razem nabiera ona innego znaczenia. Podobnie jest z pracami na różnych wystawach – w zamkniętej przestrzeni wiszące tkaniny wydzielają przestrzeń i nadają jej konkretny kształt, natomiast na otwartej przestrzeni tkaniny wchodzą w relację z wiatrem i słońcem, które sprawiają, że wygląd pracy ulega ciągłej metamorfozie.

Autorka zgodnie przyznaje, że do swoich prac wykorzystuje dosyć nietypowe materiały: stalowy pręt pokryty modeliną, wygięte aluminium pokryte wstążkami tkanin czy sztuczne futro. Zamysłem artystki jest działanie na skojarzenia odbiorców. Dzieła  są w dużej mierze kolorowe, często barwione farbą. Czasem jednak barwy są zmieniane poprzez nawarstwianie. Półprzeźroczyste i przeźroczyste tkaniny tworzą nowe, subtelne kolory.

Prace artystki są prezentowane w różnego rodzaju wystawach. To pozwala je zobaczyć w nowych kontekstach – niektóre dzieła działają jedynie wizualnie, ale są również i takie wystawy, gdzie dotyk jest dozwolony. Tego typu pawilony były prezentowane na wystawach przeznaczonych specjalnie dla dzieci, ponieważ można było je dotykać i wprowadzać do nich ruch. Inną tego typu wystawą był pawilon, w którym tkaniny były prezentowane przez zaproszone na tę okazję tancerki, które poprzez taniec eksponowały zebrane prace.

Tego typu różnorodne wykorzystywanie wystawy pozwalają dostrzec dzieło z różnych perspektyw, co może się przyczynić do lepszego odbioru ze strony oglądającego.

Magdalena Stanula