Remont Rynku droższy niż planowało miasto. Jest szansa na oszczędności przy projektowaniu stadionu

Zostały otwarte oferty w przetargach na dwie miejskie inwestycje wzbudzające szczególne zainteresowanie. Miasto może być połowicznie zadowolone. O ile za remont Rynku zapłaci więcej niż planowało, to jest szansa na zaoszczędzenie sporej sumy pieniędzy na sporządzaniu projektu modernizacji mościckiego stadionu.

Postępowanie dotyczące renowacji głównego placu Tarnowa nie cieszyło się dużym zainteresowaniem. Swoje propozycje złożyły tylko trzy firmy. Niestety brak konkurencji przełożył się na ceny zaoferowane przez przedsiębiorców. Miasto planowało wydać na remont niespełna 5,1 mln złotych, tymczasem najtańsza oferta jest o ponad 200 tysięcy złotych wyższa. Złożyła ją spółka „Polskie Surowce Skalne” z Bielan Wrocławskich.

Na pewno zwycięstwo firmy spoza regionu nie wzbudza entuzjazmu wśród osób, które obawiają się o przebieg tej inwestycji. W przetargu wzięły udział także dwa inne przedsiębiorstwa: „ANKO” z Tarnowa i „WOL-GAZ” z Woli Rzędzińskiej. Przegrały one jednak licytację i to o kwotę przekraczającą 1 mln złotych. Taka różnica wzbudza obawę, czy zwycięzca właściwie wycenił zakres prac i czy już w trakcie robót podoła temu zadaniu. Kolejna fuszerka przy renowacji Rynku byłaby trudna do zaakceptowania. Wszystkie oferty zakładają zakończenie remontu do 15 maja 2020 roku, trzyletni okres gwarancji oraz ośmioletni okres rękojmi.

Więcej podmiotów zgłosiło swój akces do opracowania dokumentacji projektowej przebudowy Stadionu Miejskiego. Łącznie swoje oferty przesłało sześć firm, choć tylko jedna z naszego regionu. Miejscowym rodzynkiem okazało się studio architektoniczne „Art – Artur Grodziński”. Jednak to nie ono jest zwycięzcą przetargu. Najniższą cenę zaproponowała firma z Poznania „APA ARCHES”.

Co ciekawe miasto przygotowało na to zadanie 950 tysięcy złotych brutto, tymczasem poznaniacy zażądali tylko niespełna 598 tysięcy złotych. Mimo to trzeba zwrócić uwagę, że zamawiający oprócz ceny bierze również pod uwagę doświadczenie zawodowe osoby na stanowisku projektanta w specjalności architektonicznej i rozszerzenie rękojmi na wykonany przedmiot zamówienia. Zgodnie z wymaganiami dokumentacja przebudowy Jaskółczego Gniazda ma zostać przygotowana do 15 listopada bieżącego roku.

Fot. Tarnowskie Centrum Informacji