Inteligentny System Transportowy pokieruje ruchem w Tarnowie!

źródło/www.tarnow.pl

Czy dzięki nowoczesnemu systemowi znikną korki i poprawi się bezpieczeństwo na drogach? Wszystko oczywiście okaże się w praktyce, ale jak wskazują jego rekomendacje – “inteligencja” inwestycji umożliwia kierowcom także krótszy czas przejazdu oraz szybsze i łatwiejsze znajdowanie miejsc na parkingu.

Trwające od ponad roku prace nad uruchomienieniem systemu są już prawie na ukończeniu. Przedstawiciel tarnowskiego magistratu ITS informuje, że jest to orginalny program komunikacyjny, który wprowadzony zmniejszy w naszym mieście ilość hałasu, emisję spalin oraz usprawni ruch drogowy. Specjaliści informują, że ułatwi on korzystanie z indywidualnych pojazdów jak i sprawi pasażerom transportu komunikacji miejskiej, komfortowe, bezpieczne oraz tańsze podróżowanie po miastach. Wartość przedsięwzięcia to około 18 milionów złotych, z czego ponad 10 milionów pochodzi z Europejskiego Rozwoju Regionalnego. Kryteria jakie należało spełnić by w pełni uruchomić system to wybudowanie 18 kilometrów łączy telekomunikacyjnych, następnie spiącie ich z istniejącymi w 30-kilometrową sieć, która połączy aż 100 punktów i 400 urządzeń. Następnie rozbudować serwerownię gdyż cały system opiera się na najnowocześniejszych rozwiązaniach informatycznych i elektronicznych. Ważna jest również modernizacja 27 skrzyżowań i 2 przejść dla pieszych. Gotowe 53 elektronicznetablice (z przystanków) oraz dwie budowane obecnie węzły przesiadkowe będą  przełączone z Centrum Sterowania Ruchem.

Wszystkie informacje gromadzone w systemie trafią do kierowców i pasażerów. Tablice tak zwanej zmiennej treści będą bardzo ważne dla mieszkańców Tarnowa oraz osób przejeżdżających. Ich zadaniem będzie między innymi : wyświetlanie najszybszych tras przejazdu, czy informacje o utrudnieniach na drodze, objazdach i zakazach. Trzy stacje meteo wskażą operatorom miejsca, gdzie jest konieczna interwencja służb na przykład z powodu oblodzenia. Mierzenie zanieczyszczenia powietrza i siły wiatru także pojawią się na tablicach. Dużym udogodnieniem dla kierowców ma być “informacja parkingowa”, oznaczająca  opomiarowanie 600 miejsc postojowych na 22 tarnowskich parkingach – wiadomość o tym, gdzie znajdziemy wolne miejsce będzie podana na portalu internetowym i w aplikacji na komórke, która jednocześnie wyznaczy nam najkrótszą docelową trasę. Dokładnie na 10 tablicach pojawią się takie dane. I jak Wam sie podobą system ITS?

Iga Sady