Finał 33. TNF: „Zimna wojna” zwyciężyła w gorący wieczór

W sobotę, 8 czerwca w Amfiteatrze Letnim w Tarnowie odbyła się Gala finałowa 33. Tarnowskiej Nagrody Filmowej. Festiwal wybranych polskich filmów fabularnych trwał od 1 do 8 czerwca, zorganizowany został przez Tarnowskie Centrum Kultury. Galę poprowadził Sebastian Szafarz.

Wydarzenie rozpoczęto od wręczenia nagrody jury dziecięcego statuetki ,,Maszki” oraz nagrody pieniężnej w wysokości 5 000 złotych. Z 13 filmów animowanych najmłodsi wybrali obraz z serii ,,Latający Miś i Strażnicy Legend”, odc. „Pani z zamkowej wieży” – Badi, Badi – Tomasza Paziewskiego. Kolejną nagroda w wysokości 5 000 złotych i statuetką ,,Kamerzysty” Jury Młodzieżowe przyznało reżyserce Agnieszce Smoczyńskiej za film ,,Fuga”, za poszukiwanie odpowiedzi na pytanie o rolę rodziny i o to jak zdefiniować swoje miejsce w społeczeństwie.

Jury Profesjonalne pod przewodnictwem  reżysera Andrzeja Jakimowskiego, w składzie: Dorota Roqueplo  (kostiumograf), Tomasz Gąssowski (kompozytor), Cezary Harasimowicz (scenarzysta), Paweł Mossakowski  (krytyk filmowy), Ireneusz Pastuszak (aktor), Arkadiusz Tomiak (operator filmowy) wyróżniło film ,,Kler” Wojtka Smarzowskiego za złamanie tabu oraz Elizę Rycembel za wybitną kreację w filmie ,,Nina” w reżyserii Olgi Chajdas. Następnie nagrodzono film ,,Jak pies z kotem” w reżyserii Janusza Kondratiuka nagrodą specjalną oraz 5 000 zł. za głębię osobistego zwierzenia. Nagrodę Publiczności statuetkę ,,Publika” i 10 000 zł otrzymała ,,Zimna wojna” reżysera Pawła Pawlikowskiego. Grand Prix,  statuetkę ,,Maszkarona” i 20 000 zł. otrzymał również film ,,Zimna wojna” za wybitne walory artystyczne. Nagrodę za całokształt twórczości otrzymał Krzysztof Zanussi, wybitny reżyser, scenarzysta filmowy teatralny i telewizyjny.

Po zakończeniu gali finałowej, mogliśmy wysłuchać koncertu Smolik // Kev Fox. Niezwykły duet, wykonujący muzykę alternative i indie, Andrzeja Smolika muzyka, kompozytora i producenta muzycznego oraz Keva Foxa brytyjskiego wokalisty, gitarzysty i kompozytora o niezwykłym, hipnotyzującym głosie zachwycił publiczność. Licznie zgromadzeni widzowie długo oklaskiwali zespół oraz domagali się bisów.

Klaudia Madeja