Akademia Piłkarska ZKS Unia Tarnów najlepsza w mieście.

Piłka nożna jest najbardziej popularną dyscypliną sportową, która wymaga nie tylko umiejętności „dobrego kopania” ale także skupienia i zdolności porozumiewania się na boisku pomiędzy zawodnikami drużyny. Młodzi ludzie chętnie grają w piłkę, czasem hobbistycznie, ale niektóre dzieci chcą rozwijać swoją pasje w szkółkach piłkarskich, gdyż podejmowana aktywność sprawia im nie tylko radość, lecz zwiększa potencjał osiągania lepszych wyników. Takie możliwości od lat daje Akademia Piłkarska ZKS Unii Tarnów, w której młodzi zawodnicy i zawodniczki, zyskują poprzez treningi nie tylko sprawność fizyczną ale także uczą się pod okiem profesjonalnych trenerów współpracy, koncentracji i zdobywania doświadczenia na murawie. To właśnie tarnowska szkółka otrzymała jako jedyna w naszym mieście Złoty Certyfikat Polskiego Związku Piłki Nożnej na kolejne dwa lata.

Tarnowski klub osiągnął najwyższe wyróżnienie – certyfikat w cyklu III na rok 2022/2023. W Akademii Piłkarskiej ZKS Unii Tarnów kontroli zostały poddane wszystkie aspekty funkcjonowania szkółki, czyli program szkoleń, organizacja zajęć i pracy trenerskiej oraz zakres finansowy. Również szkoleniowcy PZPN zweryfikowali treningi młodych piłkarzy i jakość prowadzonych spotkań. Nie mając żadnych uwag, podkreślili przyznanym, złotym certyfikatem najwyższe standardy pracy w zakresie szkolenia. Dyrektor akademii Tomasz Matyjewicz zaznaczył – co możemy przeczytać na oficjalnej stronie klubu, że obecnie akademia będzie tworzyła mniejsze pod kątem liczebności grupy, by skupić się jeszcze bardziej nad indywidualnym rozwojem talentu poszczególnych zawodników. Mimo wprowadzonym ograniczeniom, tym piłkarzom, którym nie uda się realizować programu szkoleń, proponowane będą treningi u współpracujących z klubem partnerów, jakim jest min. Westovia Tarnów.

Co roku do szkółki piłkarskiej ZKS Unii Tarnów, dołączają nowi kadeci, którzy poprzez zajęcia i uwagę trenerską mogą rozwijać swoje zamiłowanie do gry w piłkę nożną. Nabory ruszają w okresie wakacji, lecz można dołączyć do akademii w każdej chwili, szczególnie do młodszych zespołów. Warto podkreślić, że wśród grona przyszłych zawodników pojawiają się także młode dziewczęta, udowadniając swoją postawą i zdolnościami, że boisko jest także miejscem dla nich. Akademia według wieku oraz umiejętności jakie prezentują, grupuje młodych piłkarzy  – aby mogli poziomem gry dalej podnosić swoją formę i zdobywać coraz to większe doświadczenie a co najważniejsze przechodzić do wyższych sekcji.

Zajęcia odbywają się w czasie jesienno-zimowym na hali ZKS Unii Tarnów, natomiast w okresie późnej wiosny i lata kontynuowane są na murawach klubu, znajdujących się obok Areny Jaskółka w Mościcach. Treningi prowadzone są trzy razy w tygodniu po 60 minut w młodszych grupach, natomiast w starszych kategoriach wiekowych trwają po 90 minut. W tym czasie realizowany jest zakres programu szkoleniowego, który obejmuje nie tylko grę zespołową ale także ćwiczenia ogólnorozwojowe, które poprawiają kondycję młodych piłkarzy. Trenerzy dbają o prawidłowość każdego ćwiczenia, zwracając uwagę na wszelkie trudności w technice wykonania – dlatego jeśli u kogoś się one pojawiają, skutecznie je rozwiązują. Uczestnicy treningów wypracowują podczas zajęć współpracę z innymi kolegami i koleżankami z grupy oraz mogą wykonywać indywidualne akcje, ucząc się kontrolowania gry. Kształcenie w poszczególnych rocznikach wymaga od szkoleniowców ZKS Unii Tarnów ogromu zaangażowania i skupienia, aby każdemu dziecku i nastolatkowi zwrócić uwagę na popełniane błędy, mobilizować do ich poprawienia lecz również pochwalić za dobrze poprowadzoną akcję w czasie gry. Dodatkowo kształtują właściwą postawę piłkarską, oceniają sytuacje jakie dzieją się w czasie gry, oraz omawiają je z młodymi piłkarzami.

Akademia ZKS Unii Tarnów jest najchętniej wybierają szkółką a zainteresowanie treningami stale rośnie – „młodzież” z pełnym zapałem i energią uczestniczy w każdych zajęciach. Jedno jest pewne – dobra organizacja pracy i treningów oraz wiedza i praktyka jaką grono szkoleniowców przekazuje zawodnikom, stawia akademię na wysokim poziomie, czym klub może się z dumą pochwalić.