FERIE z OtwARTą Pracownią Sztuk Wizualnych.

Ruszyły zapisy na odbywające się podczas ferii zimowych warsztaty artystyczne w OtwARTej Pracowni Sztuk Wizualnych. Zajęcia „WARSZTAT KALIGRAFA” obejmować będą zagadnienia teoretyczne związane z pracą kaligrafa, przygotowaniem warsztatu i przyborów piśmienniczych, budową i pisaniem liter w kaligrafii łacińskiej oraz chińskiej.

Zajęcia ruszają z podziałem na dwie grupy. W dniach od 17 do 21 stycznia br. w godzinach między 10:00-13:00 (grupa 1), a następnie 24-28 stycznia br., godz. 10:00-13:00 (grupa 2). Wiek uczestników to ukończone 5 lat. Koszt udziału wynosi: 80 zł. Zapisów należy dokonywać w Biurze Obsługi Tarnowskiego Centrum Kultury (Rynek 5, Tarnów).

Ćwiczenia praktyczne będą obejmować:
 Wykonanie ceramicznych naczynek na tusz/do ucierania tuszu lub pojemnik na narzędzia kaligraficzne (+ wypał naczynek).
 Przygotowanie unikatowej papeterii (kopert i kart do zapisu tekstem) w technice suminagashi.
 Wykonywanie nietypowych narzędzi piśmienniczych (patyki ścięte, pióra bambusowe, pędzle i miotełki z gałązek, wikliny i innych materiałów).
 Pierwsze pociągnięcia narzędziem – piórem, pędzlem, patykiem – ćwiczenia w stawianiu kresek, pierwsze litery.
 Charakterystyka i konstrukcja liter: Uncjały, Karoliny, Italiki, pisma angielskiego, pisma gotyckiego oraz tabela znaków i stylów chińskiej kaligrafii.
 Praca nad realizacją wybranych tekstów w wybranych stylach.

Podczas zajęć mogą być realizowane także klasyczne zagadnienia z rysunku i malarstwa. Warsztaty poprowadzą dr sztuki Anna Śliwińska oraz mgr Joanna Graniczkowska.

Szczegółowe informacje: www.tck.pl

Magdalena Piątek