Ogólnopolska akcja “Zerwijmy łańcuchy” dotarła do Tarnowa

Bez krzyków. Bez awantur. Bez zaczepiania i nagabywania kogokolwiek. Po prostu samą obecnością. Tak właśnie protestowano w sobotę 6 października na tarnowskim Rynku. Akcja zorganizowana w wielu miastach przez OTOZ Animals, odbywająca się pod hasłem „Zerwijmy łańcuchy”, miała na celu zwrócenie uwagi na to, jak pieskie życie mają niektóre psiaki. Życie, a właściwie wegetacja przy budzie, gdy cały świat takiego zwierzaka ogranicza długość łańcucha. Nieważne czy dłuższy czy krótszy – łańcuch zawsze pozostanie łańcuchem. Zimnym i bezwzględnym.

 

Szacując, w wydarzeniu wzięło udział ponad dwadzieścia osób. Mogłoby się wydawać, że to w sumie żaden protest, żadna manifestacja, bo na pierwszy rzut oka nic się nie działo. Ludzie po prostu siedzieli na płycie Rynku, oparci o drewniane psie budy. Na ich szyjach podzwaniały łańcuchy. Osobom, które podchodziły i zadawały pytania – opowiadali o obowiązkach wolontariusza i o idei całej akcji. Trwało to raptem dwie godziny. Można odnieść wrażenie, że taki pozornie bierny protest jest zupełnie bez sensu. Trzeba przecież wymachiwać transparentami i ogłaszać światu sprzeciw wobec krzywd i niesprawiedliwości. Być może są sytuacje, w których takie właśnie postępowanie jest słuszne. Nie chodzi jednak o to, by oceniać, ale może warto dostrzec, że czasami milczenie przemawia silniej niż słowa? Może szczególnie wtedy, gdy mówi się w imieniu tych, którzy nie są w stanie sami się bronić?

W sposób naturalny nasuwają się pytania: Dlaczego jest tak mało ludzi, którym leży na sercu dobro bezbronnych stworzeń? Czy w społeczeństwie panuje aż taka znieczulica, aż taka obojętność? Czy może jest tak, że nas też ograniczają łańcuchy? Takie, których nie widać i do których się przyzwyczailiśmy? Może nawet je polubiliśmy? Jeśli tak jest, to dowód na to, że takie akcje mają sens. I że najwyższy czas te łańcuchy zerwać. Czas uwolnić przyjaciela. Tego czworonożnego i tego, którym każdy powinien być dla siebie samego. Pora skończyć z łańcuchami.

Katarzyna Rola