Piknik Ogrodniczy w Parku Sanguszków

W niedzielę 7 października odbył się w Parku Sanguszków Piknik Ogrodniczy zorganizowany przez Zespół Szkół Ekonomiczno-Ogrodniczych w Tarnowie, Radę Rodziców ZSEO i Radę Osiedla Nr 6 Zabłocie-Gumniska. Patronat nad imprezą objął zaś „Koncertowy Tarnów”.

I choć dzień był dość pochmurny, pogoda sprzyjała licznym atrakcjom, wśród których zwłaszcza dzieci mogły się w parkowych ogrodach poczuć niczym w raju. W Akademii Młodego Ogrodnika mogły one własnoręcznie dekorować doniczki i ozdabiać kamyczki, ale też sadzić rośliny – zarówno doniczkowe, jak i cebulowe – lub oglądać pod mikroskopem rośliny i szkodniki żerujące na niektórych z nich. Nie zabrakło też rozrywek z innych dziedzin. Na małych sportowców czekały konkurencje sportowe, na tych ciekawych świata – doświadczenia fizyczne i chemiczne, zaś na młodych cukierników zabawa w dekorowanie ciasteczek i tworzenie ozdób z masy cukrowej. W stworzeniu magicznego klimatu pomógł szczudlarz, balonowe figury i uwielbiane przez dzieci bańki mydlane. Natomiast najmłodsi upust swoim niespożytym pokładom energii mogli dać na dmuchanych zjeżdżalniach. Do dyspozycji gości były oczywiście stoiska z jedzeniem, między innymi wata cukrowa i popcorn, ale też darmowa kiełbasa z grilla, chleb ze smalcem i domowe wypieki. Jeśli już mowa o atrakcjach dla entuzjastów jedzenia, zaplanowano dla nich również pokaz sztuki kulinarnej (w tym przepis na empanady, czyli argentyńską przekąskę, oraz Fiambre Aleman – potrawę zbliżoną do naleśników) wykonany przez argentyńskiego kucharza. Diego Simone to nie tylko szef kuchni, ale również były koszykarz.

Wydawać by się mogło, że w piknikową tradycję weszły już także pokazy pierwszej pomocy, zaszczepiając ludziom w każdym wieku konieczność niesienia pomocy poszkodowanym, w niedzielę pokaz ratownictwa zorganizował zaś Aeroklub Ziemi Tarnowskiej, wykonała go natomiast firma Ermed. Dla miłośników lotnictwa zaprezentowano wystawę modeli samolotów, a najmłodsi mogli skorzystać z symulatora lotu. W zachwyt wprawiały także efekty warsztatów bukieciarstwa oraz carvingu, czyli sztuki rzeźbienia w owocach i warzywach wywodzącej się z Dalekiego Wschodu. Warto również wspomnieć o przejażdżkach konnych dla dzieci oraz pokazie woltyżerki wykonanym przez grupę rekonstrukcyjną XVI Pułku Piechoty Ziemi Tarnowskiej. Co to takiego woltyżerka? To niezwykle widowiskowa dyscyplina jeździecka, w której jeden zawodnik lub cała grupa wykonuje różne ćwiczenia gimnastyczne i akrobatyczne na galopującym, kłusującym lub stępującym koniu.

Jest to już kolejny piknik w naszym mieście, w którym tarnowianie licznie wzięli udział. W tym niezwykle klimatycznym miejscu, tym piękniejszym, że pogrążonym już w jesiennych barwach, uczniowie, rodzice i mieszkańcy osiedla przygotowali całą moc atrakcji. I choć Park Sanguszków jest miejscem dość przestrzennym, zainteresowanie piknikiem i wspólną zabawą było tak wielkie, że park okazał się niewystarczająco duży. Warto więc z niecierpliwością oczekiwać kolejnej edycji pikniku, a w niej nowych, świeżych pomysłów, a niemal pewnym jest, że tych nie braknie.

Angelika Gieniec

Fot. Anna Kocik