Wyzwanie dla Azora! – “Pies, Sport i TY”

29 kwietnia o godz. 9.00 w Ostoi Polskich Koni na ul. Klikowskiej 304 odbyła się IV edycja zawodów “Pies, Sport i Ty” w Tarnowie. Mimo niesprzyjającej pogody miejsce zapełniło się uczestnikami z towarzyszącymi im pupilami, które z wielkim zaangażowaniem uczestniczyły w zawodach.

Jest to świetna okazja do sprawdzenia swoich umiejętności na treningowym torze agility. Poza tym lubimy tę formę spędzania czasu wolnego z psem – wyjaśnia jedna z uczestniczek – Rory trenuje od 5 lat, natomiast ja od 2010 roku z różnymi psami. Zauważam, że jeżeli pies zaczyna się wkręcać w tę aktywność, to jest to dla niego nie tylko zabawa, ale również pogłębia się wtedy jego relacja z właścicielem.

– Są to największe zawody w południowej Polsce, ponieważ gościmy ok. 150 zawodników – mówi organizatorka wydarzenia, Kamila Kłosowicz, instruktor szkolenia psów i dogoterapeuta – Odbywają się tutaj: rally obedience – zawody polegające na posłuszeństwie, nosework – związane z węszeniem, agility – przeskakiwanie przez tor przeszkód oraz top speed dog, czyli zawody z przywoływania psów z 40m.

Psy z entuzjazmem i zaangażowaniem uczestniczyły w zawodach. Był to test na ich posłuszeństwo i inteligencję, choć w zależności od poszczególnych zawodów czworonogi musiały wykazać się różnymi umiejętnościami.

Rally-o to sport, który pokazuje nam porozumienie przewodnika z psem, wykonujących wiele trudnych i precyzyjnych zadań – tłumaczy trenerka szkolenia rally obedience – Dzisiaj są zawody treningowe, więc właściciel ma prawo nagrodzić psa na ringu, ale docelowo nie może tego zrobić. Jedyne, co pies słyszy za swoją pracę, to zwykłe “dziękuję”, dlatego tutaj relacja z psem jest bardzo ważna. Jeśli chodzi o sam proces nauki to przygotowanie psa do “zerówki” trwa od pół roku do dwóch lat. Nauczenie psa komend to jedno, ale pies musi też być gotowy psychicznie na ciężkie warunki: megafon, inne biegające psy dookoła ringu, na które nie może zwracać uwagi. Wśród ras zdecydowanie przodują border collie, ale też owczarki belgijskie, a ostatnio pojawia się coraz więcej labradorów i goldenów retrieverów. Ale w zawodach mogą oczywiście brać również udział psy nierasowe.

Dla każdego z uczestników zostały przewidziane nagrody ufundowane przez E-pies, Saba Manufaktura Karm, Redog oraz magazyn Pupil.

Magdalena Stanula