Małopolska Noc Naukowców!

W piątek, 24 września rusza już 15. jubileuszowa edycja Małopolskiej Nocy Naukowców – to wyjątkowe wydarzenie edukacyjne pełne nauki i wiedzy, które zawita także do naszego miasta, a dokładnie do 7 tarnowskich placówek oświatowych oraz kulturalnych. Spotkania będą także transmitowane online.

Wśród wyróżnionych szkół ponadpodstawowych, chcących zaprezentować swoją wiedzę i eksperymenty naukowe będą: Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa, I Liceum Ogólnokształcące im. Kazimierza Brodzińskiego, II Liceum Ogólnokształcące im. Hetmana Jana Tarnowskiego,  III Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza, Zespół Szkół Ogólnokształcących i Technicznych im. Jana Szczepanika wraz z fundacją, Zespół Szkół Technicznych im. Ignacego Mościckiego oraz Centrum Sztuki Mościce.

Każda placówka ma w swoim programie różne i pełne ciekawych doświadczeń pokazy. W I LO uczniowie będą omawiać procesy egzogeniczne, a uczestnicy dowiedzą się, jak być przedsiębiorczym, zabawią się z fizyką, doświadczą „doświadczeń” chemicznych, rozwiążą łamigłówki matematyczne i wejdą w biologiczny świat linii papilarnych, płazów, patyczaków czy złudzeń optycznych. II LO pokaże zainteresowanym jak działa pamięć, młodzi ludzie poznają smaki z różnych zakątków świata, trochę poćwiczą, uzyskają prąd elektryczny, zrobią bezpieczne i ciekawe doświadczenia, zobaczą jak przebiega trawienie tłuszczów, węglowodanów i białek a także wyjdą z matematycznego escaperoomu.

Zaprasza również do siebie III LO, które oferować będzie ciekawskim warsztaty fotograficzne, prezentację o ziołach i roślinach, spotkania o wulkanach i o odnawialnych źródłach energii. Będą też matematyczne wyszywanki, eksperymenty z udziałem publiczności oraz zielona biologia, czyli rozmowy o czystości przyrody. Z kolei Małopolskie Centrum Nauki Cogiteon w CSM zachęca do udziału w pokazie „Co wisi w powietrzu”, a Zespół Szkół Technicznych im. Ignacego Mościckiego przywita młodych naukowców chemią na wesoło oraz pokazami i eksperymentami fizycznymi.

Swoją bogatą ofertę naukową przedstawi również Zespół Szkół Ogólnokształcących i Technicznych im. Jana Szczepanika oraz fundacja Szczepanika. W końcu patronem jest wybitny naukowiec – odbędą się projekty ekologiczne zabawek czy opakowań i pokazy fotografii. Uczestnicy będą także starać się propagować zdrowy styl życia, pokażą jak zrobić środki czystości, zajmą się pielęgnacją skóry, nauczą recyklingu i przeprowadzą kampanię antysmogową. Tarnowska szkoła wyższa, czyli PWSZ zaprasza natomiast do swoich wydziałów na ciekawe spotkania, warsztaty czy quizy. Szczegółowe informacje o ich harmonogramie -> tutaj.

Na niektóre spotkania i warsztaty trzeba się zapisać. Więcej na ten temat na stronie -> nocnaukowcow.malopolska.pl/program.

Małopolskiej Nocy Naukowców towarzyszy także konkurs na pracę plastyczną pod tytułem „EKO-MOC NAUKOWCA”. Zwycięzcy będą ogłoszeni podczas inauguracji święta nauki – 24 września br. Więcej  szczegółów na -> nocnaukowcow.malopolska.pl/konkurs.

 

źródło/www.tarnow.pl