Wieczny odpoczynek na świeżym powietrzu
Wszystkie historie naszego życia w pewnym momencie składają się w jedną całość. W momencie śmierci. Jakkolwiek te historie wyglądały i jak długo trwały, finalnie i sprawiedliwie wszyscy kończymy w jednym miejscu. Las krzyży, dopalające się lampiony, kolorowe wiązki plastikowych kwiatów, puste rabaty po wysuszonych bratkach. Cmentarz. Czy jest możliwość wyboru bardziej atrakcyjnego miejsca dla naszego ciała, z którego uszło życie? Okazuje się, że jest…
Jednym z takich miejsc, gdzie oferowany jest wypoczynek innego typu niż tradycyjny, jest tzw. trupia farma (body farm). Miejsce znajduje się w Stanach Zjednoczonych w mieście Knoxville we wschodniej części stanu Tennessee. Placówka funkcjonuje jako University of Tennessee Anthropological Research Facility i jest częścią Uniwersytetu w Tennessee. Miejsce to powstało w 1981 r. za sprawą amerykańskiego antropologa sądowego Williama Bassa, który jako pracownik tegoż Uniwersytetu niejednokrotnie udzielał informacji na temat rozkładu zwłok. Bass stwierdził, że jak dotąd nie przeprowadzano badań rozkładu ciał w naturalnym środowisku, stąd jego pomysł na eksperyment. Jego głównym celem było pogłębienie wiedzy w tej dziedzinie.
Początkowo na trupiej farmie znajdowało się tylko jedno ciało i 16-metrowa klatka. Do 2007 r. na placu zgromadzono ponad 150 rozkładających się zwłok, które są poddawane różnym czynnikom naturalnym. Badacze sprawdzają wszelkiego rodzaju scenariusze rozkładu, obserwują m.in. ciała nagie, ubrane, zamknięte w samochodach, czy zatopione w wodzie.
Pytanie skąd naukowcy pozyskują okazy do badań? Przecież pod osłoną nocy nie rozkopują świeżo usypanych grobów, nie okradają też szpitali, kostnic czy uczelni medycznych. Ciała są oddawane dobrowolnie. Ludzie przepisują swoje doczesne powłoki farmie, chcąc przyczynić się do rozwoju antropologii.
Mimo makabrycznych widoków niczym z The Walking Dead, fetoru unoszącego się nad gnijącymi zwłokami, tego typu pośmiertny wypoczynek staje się coraz bardziej popularny, a dzięki przeprowadzonym badaniom wyjaśniono już wiele tajemniczych zbrodni.
Michał Maj
Bibliografia:
http://www.kryminalistyka.fr.pl/forensic_farma.php
https://pl.wikipedia.org/wiki/Trupia_farma
http://www.dailymail.co.uk/news/article-5183149/Gruesome-images-inside-Texas-body-farm.html
https://www.atlasobscura.com/places/the-body-farm
Źródło zdjęcia: http://www.news.de/panorama/855580794/bodyfarm-in-den-usa-an-diesem-abartigen-ort-lernen-pathologen-ihr-handwerk/1/