Weekend z teatrami ulicznymi w Tarnowie

Na ulicy Wałowej, podczas weekendu, odbył się Festiwal Teatrów Ulicznych 32. Ulica”. W czasie dwudniowego wydarzenia (5-6 lipca), wystąpiło 10 teatrów polskich i zagranicznych. Organizatorami festiwalu byli: Teatr KTO Kraków, Urząd Miasta Tarnowa, Fundacja „I kropka”.

Wydarzenie rozpoczęło się o godzinie 16.00 występem francuskiej Zirkus Morsa ,,La fin Demain”. Widowisko zaprezentowało dwóch artystów – Rosa Wilm i Moritz Böhm, którzy poszukiwali wspólnie równowagi, wykorzystując przy tym drewnianą deskę, tekturową rurę i inne przedmioty z pozoru bezużyteczne.

Następnie z Szwajcarii przybyła Céline Fellay i Romain Guex – grupa Les Malles, która przedstawiła Manto pod pomnikiem króla Władysława Łokietka. Aktorzy wcieli się w starszych ludzi, Georgesa i Victorię, wykorzystując w przedstawieniu szafę z ubraniami.

W dalszej kolejności zobaczyliśmy ,,Ale cyrki Klauna Felixa” z Teatru Szczęście z Krakowa. Autorem i wykonawcą był Andrzej Talkowski, z którym dzieci mogły wykonywać sztuczki i odkrywać magię. Na zakończenie klaun Felix, stworzył orkiestrę z najmłodszej widowni, wręczając jej instrumenty. Publiczność była zachwycona.

Na zakończenie odbyło się pełne barw przedstawienie ,,Nowe szaty cesarza” na podstawie baśni Hansa Christiana Andersena w wykonaniu Grupy Zatrzymać Obrotówkę z Krakowa. Zaprezentowali ją artyści: Ola Barczyk, Taiga Kuśmider-Zygmunt, Marta Riess, Arletta Szewczyk, Renata Ziobro, Kacper Augustynek, Andrzej Ryl, Sebastian Włodek. Scenariusz, reżyseria, scenografia, kostiumy i wybór muzyki: Karolina Bondaronek. Sztuka była przedstawione w sposób niezwykle humorystyczny. Na koniec artyści zaprosili dzieci do wspólnego tańca. Wzbudziło to zachwyt wśród publiczności.

Podobnie było w sobotę. Wtedy na ulicy Wałowej wystąpiły teatry: Lyapunov – stability in motion – (Belgia) Luchtbrug (Powietrzy most), Teatr Nikoli (Kraków) Swinging Charleston, Le Prato (Francja) Le Cabaret-Express du Prato, Teatr Malutki (Łódź) O słodkiej Królewnie i pięknym Księciu, Kijowski Teatr Uliczny ,,Highlights” & Teatr Lvivskiy (Ukraina) Przystanek klaunada, Teatr Ognia Mandragora (Kraków) Kochankowie.

Klaudia Madeja