W niedzielę na Rynku akcja wsparcia dla Jurka Owsiaka

Tarnowski sztab Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy zaprasza do wyrażenia solidarności i poparcia dla Jurka Owsiaka, który kilka dni temu zrezygnował z funkcji prezesa fundacji. Spotkanie odbędzie się na Rynku w niedzielę o godz. 20. Uczestnicy uczczą również pamięć tragicznie zmarłego prezydenta Gdańska śp. Pawła Adamowicza.

Twórca i wieloletni dyrygent Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy ustąpił z kierowania tą instytucją po zabójstwie Pawła Adamowicza, które miało miejsce w czasie miejscowego finału WOŚP odbywającego się na gdańskim Targu Węglowym. Prezydent tego miasta został ugodzony nożem przez zamachowca i po kilkunastu godzinach zmarł. Jerzy Owsiak motywował swoją decyzję wieloletnią nagonką prowadzoną w stosunku do niego osobiście, jak i do fundacji.


Ta nienawiść w moją stronę, w stronę fundacji, grzeje od 25 lat. Od 25 lat staczam boje z ludźmi, którzy mi grożą. Niestety, polski wymiar sprawiedliwości i policja nie dają sobie z tym rady – mówił podczas konferencji prasowej były prezes WOŚP.

W reakcji na to wydarzenie rozpoczęto akcją #MuremZaOwsiakiem, która ma nakłonić twórcę WOŚP do zmiany decyzji. Apelowała o to między innymi wdowa po śp. Pawle Adamowiczu. Na tarnowskim Rynku pojawi się specjalna tablica. Będzie można złożyć na niej swój podpis wyrażający poparcie dla Jurka Owsiaka. Zostaną również odpalone zimne ognie symbolizujące światełko do nieba – przez lata nieodłączny element finałów WOŚP.

Podczas tegorocznego finału Tarnowski Sztab WOŚP już zebrał rekordową kwotę – ponad 420 tysięcy złotych, a pełna suma zostanie ogłoszona po zakończeniu aukcji internetowych. Dodatkowo w tym roku 25 dawców oddało ponad 11 litrów krwi.

Fot. profil FB Tarnowskiego Sztabu WOŚP