Trening personalny – co i jak?

9 marca Centrum Treningu Personalnego, mieszczące się na ul. Krakowskiej 131, świętowało swoje 1. urodziny. Byliśmy ciekawi Ich oferty, więc przeprowadziliśmy wywiad z Albertem Brudnym, trenerem i specjalistą ds. Żywienia.

Wasze studio treningu personalnego obchodzi dzisiaj 1. urodziny. Jak je świętujecie?

Cieszymy się, że jesteśmy już rok. “Zamykamy się” raczej w kameralnym gronie, nie jesteśmy dużą siłownią. Atmosfera jest też inna, ponieważ łączą nas dobre relacje, często stają się one przyjacielskie. Głównie zależy nam, na osobach,które do nas chodzą od samego początku, aby czuły się docenione i ważne. Bywają u nas 2-3 razy w tygodniu, a w treningu, jak wiadomo, najważniejsza jest systematyczność.

Z czego można skorzystać w Waszym studiu?

Jeżeli chodzi o nasze studio, głównym, sztandarowym produktem są treningi personalne.Na każdym treningu czuwa trener, który dba o technikę. Chodzi tutaj głównie oto, by obsłużyć każdą osobę na jak najwyższym poziomie, aby efekty pojawiły się jak najszybciej. Kolejną rzeczą, jaką oferujemy to plany treningowe oraz żywieniowe, a także couching online. Są to opcje dla osób, które nie mają możliwości pojawiać się regularnie w Tarnowie. Wykonujemy również profesjonalne pomiary składu ciała. Przyjeżdżają do nas ludzie z innych siłowni, aby te pomiary sobie wykonać, gdyż sprzęt tej klasy jest najbliżej w Krakowie.

Jak często trzeba ćwiczyć, żeby otrzymać rezultaty?

Żeby te efekty przyszły i były miarodajne to minimum 3 razy w tygodniu. Jeżeli ktoś jest aktywny poza siłownią np. chodzi na basen czy na zajęcia grupowe to te 2razy powinny wystarczyć. Ale im częściej, tym lepiej. Jeżeli mówimy tu o treningu np. ktoś chce zrzucić trochę kilogramów – jeżeli będzie częściej pod naszą opieką, te efekty też przyjdą szybciej. Jedni trenują rano przed pracą, apotem już mają cały wieczór dla siebie czy rodziny. Inni natomiast wolą wieczorem, bo jeżeli nie pójdą wieczorem na trening, to kończy się to tym, że siadają przed telewizorem i przekąskami. W ten sposób zamiast robić krok do przodu – robią krok do tyłu. My jesteśmy po to, by zmotywować drugą osobę i udowodnić, że stać ją na wiele. Są osoby, które przychodzą dla celów zdrowotnych, inni chcą odreagować psychicznie czy też dostać porządny wycisk.

Jak krok po kroku wygląda dobieranie treningu do klienta?

Po wstępnej rozmowie z klientem przeprowadzam darmowy trening połączony z konsultacją żywieniową oraz pomiarami składu ciała. Następnie wykonujemy praktyczne testy sprawnościowe. Tutaj nie ma dwóch takich samych osób, więc nie ma dwóch takich samych planów, stąd też te ćwiczenia są różne. Jeżeli widzę, że ktoś dajmy na to ma ograniczenia ruchowe w danym miejscu czy przebył wcześniej jakieś kontuzje, które mają wpływ na organizm, to te testy będą zdecydowanie inne. My chcemy dzięki temu zlokalizować problem i sprawić, by trening był przede wszystkim bezpieczny. Po przeprowadzeniu testów, dobieram trenera, który przyjmie daną osobę i będzie ją dalej prowadził. Mamy trenera, który zajmuje się ściśle treningiem siłowym. Mamy też trenera, który zajmuje się bardziej kształtowaniem sylwetki, ale również takiego, który jest fizjoterapeutą i zna specyfikę treningu. Jesteśmy też w stanie przygotować osoby pod kątem startowym typu biegi, triathlon itp. Określamy cele krótkoterminowe i długoterminowe w oparciu o możliwości oraz preferencje treningowe czy też stopie zaawansowania. Ustalamy okresy treningowe dopasowane do trybu życia i aktywności zawodowej danej osoby. Tutaj potrzeba czasu, by się zapoznać, poznać jej predyspozycje wydolnościowe oraz mobilność ruchów. Dla niektórych osób pewne ćwiczenia nie są wskazane, ponieważ mogą powodować pogorszenie stanu zdrowia. Następnie monitorujemy na bieżąco efekty za pomocą składu ciała, obwodów, a także prowadząc dziennik treningowy.

Jaka jest różnica pomiędzy treningiem personalnym, a takim „na własną rękę”?

Jeżeli ktoś przychodzi sam na siłownię i ćwiczy bez planu treningowego, to te efekty będą nawet o 60-70% mniejsze od tego, co z zaprogramowanym treningiem mógłby osiągnąć. Nasi trenerzy to wykształceni ludzie, którzy przeszli przez szereg szkoleń i kursów, m.in. programowania treningowego, który jest bardzo ważny. Ja sam staram się edukować, pomagać i czuwać nad tym wszystkim. Trenerzy nie są przypadkowi, a wybrani ze sporej grupy chętnych. Mają też bogatą przeszłość sportową na wysokim poziomie.

Jak to wygląda cenowo, jeśli chodzi o treningi?

Mamy pakiety treningowe: 1, 4, 8, 12, 24 bądź 36 treningów. Cena każdego treningu spada o 10 zł wraz z wybranym pakietem. Jeden trening kosztuje 150zł, ale przy pakiecie 36 treningów, cena to 100 zł od treningu. Jeżeli ktoś trenuje z nami systematycznie, to również prowadzimy żywieniowo w tej cenie, nie ma dodatkowych ukrytych opłat.

Jaki sprzęt oferujecie?

Wszystko mamy nowe, autoryzowane. Przede wszystkim bazujemy na wolnym ciężarze, ale mamy również bieżnie, rowery treningowe – airbike, ergometry wioślarskie. Uważam, że jest u nas wszystko, co niezbędne do przeprowadzenia w pełni profesjonalnego treningu. Miejsca również mamy pod dostatkiem, nie chcemy, aby były tutaj tłumy, jak na innych siłowniach. Zależy nam, żeby każdy czuł się tutaj dobrze i oceniał naszą pracę na minimum 9 w skali 1-10.

Jak wiele osób tutaj przychodzi?

W zeszłym roku przeprowadziliśmy blisko tysiąca treningów. Jesteśmy zadowoleni, biorąc pod uwagę, że był to pierwszy rok. Jest to jedyne takie profesjonalne studio treningu personalnego w Tarnowie i w promieniu najbliższych 80 km. Wiemy, że mamy wyższe ceny niż konkurencja, ale nie biorą się one znikąd. Jest wyższy standard, profesjonalizm i przede wszystkim bezpieczeństwo treningu.

Czy klienci są zadowoleni?

Tak. Najbardziej cieszy Nas, że osoby, które znalazły się wśród pierwszych, które zapisały się na treningi do Nas, są z Nami do tej pory. Nowych osób przybywa i mamy nadzieję, że sprostamy oczekiwaniom każdego z osobna.

Dziękuję za rozmowę.

Magdalena Stanula