The Cassino i Inside Jokers rozpoczęły koncertową wiosnę w Piwnicach TCK

W ostatni piątek marca na piwnicznej scenie Tarnowskiego Centrum Kultury wystąpiły dwa młode zespoły – The Cassino z Braniewa i Inside Jokers, międzynarodowa formacja rodem z Tarnowa.

Koncert rozpoczęło The Cassino – na szczęście w pełnym składzie, aczkolwiek wokalista zespołu, Hubert Wiśniewski, przekonany, że droga do Tarnowa z nad morza prowadzi przez Katowice, zdążył do Piwnic TCK w ostatniej chwili – i na początek zaprezentowało premierowe utwory z nadchodzącej EP Zima. Ze sceny płynęły dźwięki alternatywnego rock’n’rolla, nieco w stylu amerykańskiej grupy The Killers, a publiczności, pomimo miejsc siedzących, nie raz zadygotały nogi. I choć wydawać by się mogło, że czas płynie tak wolno, że po zimie nastanie kolejna zima, to trio z Braniewa w swym repertuarze miało również Wiosnę. W drugiej części występu młodzi muzycy wykonali numery anglojęzyczne ze swojej debiutanckiej EP The Cassino. Czuć było klimat oldskulowego rocka, indie, a także bluesa. Ich pierwsza wizyta w Tarnowie z pewnością na długo zapadnie w pamięci szczęśliwców, którzy w ten piątkowy wieczór odwiedzili Piwnice TCK.

Następnie na scenie pojawiły się dziewczyny z Inside Jokers wraz z perkusistą, jedynym pierwiastkiem męskim w zespole. Na początek w piwnicznych ścianach zabrzmiał Kompociarz z repertuaru grupy Eugeniusz Kowalski. I słusznie, bowiem w tekście piosenki pada słowo metal (Znam się na fachu doskonale / Wirtuoz w składzie metalu),  a 29 marca jest dniem metalowca. Pośród wykonywanych przez Inside Jokers coverów znalazły się m.in. nieszablonowa aranżacja Stayin’ Alive Bee Gees czy melancholijna Kokaina Agnieszki Osieckiej, którą śpiewały gwiazdy polskiej muzyki, takie jak: Kalina Jędrusik, Krystyna Sienkiewicz, Katarzyna Groniec czy Katarzyna Nosowska. Pod koniec koncertu zabrzmiały również autorskie utwory tarnowskiego zespołu – Oregano i anglojęzyczne Humanzoo. Publiczności niewątpliwie przypadła do gustu muzyka Inside Jokers, bowiem każdy znalazł w niej coś dla siebie – soul, nowoczesny pop, funk, rnb czy elementu jazzu.

Tarnowskie Centrum Kultury wypełnia w Tarnowie lukę, jaką jest brak klubu muzycznego z prawdziwego zdarzenia. Koncertów jest coraz więcej i są coraz lepsze, więc warto śledzić koncertowy program instytucji na kolejne miesiące.

Krystian Janik

Fot. Paweł Topolski: http://tarnow.pl/Dla-mieszkancow/Galerie-zdjec/Kultura/Galeria-Kultura-2019/Piwnica-TCK-koncert-The-Cassino-Inside-Jokers