Tarnowska premiera spektaklu muzycznego „Warto było”

W tym roku przypada setna rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości, która z pewnością w najbliższą niedzielę będzie hucznie celebrowana w całym naszym nadwiślańskim kraju. Z tejże okazji Teatr im. Ludwika Solskiego w Tarnowie przygotował wyjątkowy spektakl muzyczny „Warto było” w reżyserii Ceziego Studniaka, Dyrektora Artystycznego Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu.

„Warto było” jest wspólnym przedsięwzięciem tarnowskiego teatru i Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie. Na scenie obok miejscowych aktorów wystąpią również studenci IV roku Wydziału Aktorskiego, kierunku aktorstwo Teatru Muzycznego. Scenariusz spektaklu powstał na podstawie wspomnień osób biorących udział w wydarzeniach z 1918 roku i licznych pism opowiadających o ówczesnych wydarzeniach.

Na widowisko złożyły się znaleziska, których dokonał w Bibliotece Narodowej w Warszawie Michał Pabian, autor scenariusza. Właściwie każda postać, wątek tego spektaklu jest udokumentowany, a są to często historie anonimowych ludzie, aczkolwiek nie tylko, które zostały spisane przez pisarzy, dokumentalistów, archiwistów, historyków, świadków wydarzeń. W spektaklu pojawiają się trzy postacie autentyczne: kaowiec Marek Kosiuszek, który jest odpowiedzialny za organizację parady na cześć 11 listopada, pani generałowa, współtwórca tego wydarzenia, i tzw. Tutejszy – mówi Cezi Studniak, reżyser „Warto było”.

Opowiedziane w spektaklu historie nie tylko przypomną dzieje niepodległej Polski, ale także pokażą owo wydarzenie w zupełnie nowej perspektywie. Twórcy widowiska zrezygnowali z wysunięcia na pierwszy plan jakiejkolwiek postaci, która miałaby kluczowe znaczenie dla akcji.

– Zdecydowaliśmy się na kreację zbiorową opowiadającą o zwykłych ludziach. W treści pokusiliśmy się o analizę naszego społeczeństwa, czy wie ono, co świętuje 11 listopada, z czym to się wiąże i co tak naprawdę wydarzyło się tego dnia. Niektóre historie są zaskakujące i rzucające inne światło na tak radosne podejście do tych okoliczności – dodaje Studniak.

Premiera warszawska miała miejsce 25 września 2018 r. w Teatrze Collegium Nobilium. Premiera tarnowska odbędzie się 9 listopada 2018 r. o godz. 19:00 na Dużej Scenie, zaś kolejne pokazy 10 listopada o 19.00 oraz 11 listopada o 20.00.

Spektakl powstał w ramach projektu Scena Muzycznych Prapremier dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Dzięki temu bilety na wszystkie spektakle wieczorne, także na premierę są dostępne w cenie 10 zł od osoby.

Krystian Janik

Fot. Artur Gawle