Tarnowianin zdobywa Moskwę! Jakub Zając nagrodzony za rolę w „Przebudzeniu wiosny”

Na Międzynarodowym Festiwalu Studenckim w Moskwie został nagrodzony Jakub Zając, pochodzący z Tarnowa aktor młodego pokolenia, za rolę Maurycego Stiefela w spektaklu „Przebudzenie wiosny” w reżyserii Kuby Kowalskiego z PWSFTviT w Łodzi.

Scenariusz „Przebudzenia wiosny” został stworzony na podstawie tragedii niemieckiego pisarza Franka Wedekinda. W czasie, kiedy dzieło powstało, czyli w 1891 roku, wzbudziło niemało kontrowersji, ponieważ Wedekind obnażył w nim pruderyjność i hipokryzję niemieckiego społeczeństwa. Fabuła sztuki, pomimo iż została nakreślona przeszło wiek temu, wciąż pozostaje aktualna, a dzięki uwspółcześnionej adaptacji łódzkich studentów zyskała nową jakość.

Spektakl w reżyserii Kuby Kowalskiego już od pierwszych pokazów cieszył się uznaniem publiczności i krytyków teatralnych. Podczas 36. Festiwalu Szkół Teatralnych w Łodzi zdobył Nagrodę Grand Prix ufundowaną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, zaś Jakuba Zająca wyróżniono prestiżową nagrodą prof. Michała Pawlickiego. „Przebudzenie wiosny” zostało też ciepło przyjęte na Międzynarodowym Festiwalu Szkół Teatralnych w marokańskiej Rabacie, gdzie zdobyło trzy nagrody, m.in. za najlepszą reżyserię. Kolejnym etapem dla spektaklu był właśnie Międzynarodowy Festiwal Studencki w Moskwie organizowany przez VGiK (Wszechrosyjski Państwowy Uniwersytet Kinematografii im. S.A. Gierasimowa). Moskiewski festiwal od lat uznawany jest za jeden z najbardziej profesjonalnych i prestiżowych w swojej kategorii, a zdobywane na nim nagrody odbijają się szerokim echem w środowisku teatralnym. W tym roku jedna z nich, za najlepszą kreację aktorską, trafiła do Jakuba Zająca, którego rola Maurycego Stiefela zachwyciła wymagające rosyjskie gremium.

To dla mnie duże wyróżnienie. Bardzo mi miło, że moja praca została doceniona, ale bez pomocy całego zespołu nie udałoby się. Moskwa zdobyta, następna stacja Brno – mówił po otrzymaniu nagrody Jakub Zając.

Młody aktor oprócz występów na deskach teatru coraz częściej pojawia się też na ekranach kinowych i w produkcjach telewizyjnych. Zagrał m.in. w „Najlepszym” Łukasza Palkowskiego, „Czuwaj” Roberta Glińskiego czy w serialu „Belfer”.

Krystian Janik

Fot. PWSFTviT w Łodzi