Tarnów zapłaci galerii Gemini 7 milionów złotych za uniemożliwienie rozbudowy?

Na sądową wokandę trafiła sprawa, którą galeria Gemini wytoczyła miastu Tarnów. Właściciele obiektu handlowego za uniemożliwienie jego rozbudowy domagają się 7 milionów złotych. Według strony powodowej ta kwota ma pokryć koszty poniesione na przygotowanie koncepcji rozbudowy oraz zrekompensować utracone zyski.


Strona powodowa w pełni podtrzymuje powództwo. W jej ocenie zmiana planu zagospodarowania przestrzennego jaka nastąpiła, istotnie ograniczyła możliwość korzystania z nieruchomości zgodnie z jej przeznaczeniem, określonym w pierwotnym planie. Te ograniczenia spowodowały istotne szkody materialne dla spółki – powiedział w rozmowie z Radiem Kraków Paweł Nowak, pełnomocnik galerii Gemini.

Odmienne zdanie zaprezentował magistrat, który nie zamierza spełnić roszczeń Gemini. Miasto domaga się oddalenia powództwa.

Będziemy tutaj rozmawiać na temat tego, co to znaczy korzystać niezgodnie z przeznaczeniem. W tej sprawie nie doszło do zmiany przeznaczenia. Dlatego to roszczenie staje się bezzasadne na wstępie – odpowiedziała Beata Baran, radca prawny Urzędu Miasta Tarnowa.

Decyzja o zmianie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego w taki sposób, by galeria nie mogła się powiększyć, zapadła w minionej kadencji rady miasta. Zablokowanie inwestycji popierali zwłaszcza radni PiS, posiadający wówczas bezwzględną większość w Sali Lustrzanej. Zwracali oni uwagę na zagrożenia płynące z istnienia tak wielkiego obiektu handlowego, usytuowanego na jednym z osiedli. Ucierpieć miały zwłaszcza drobne sklepiki oraz biznesy prowadzone w centrum Tarnowa.

Obecnie galeria Gemini liczy ponad 40 tysięcy metrów kwadratowych i według planów miała zostać powiększona o kolejne 30 tysięcy. Liczba sklepów wzrosłaby z 80 do 140. Właściciel obiektu Rafał Sonik obiecywał również stworzenie dodatkowych 700 miejsc pracy. Milioner zwracał uwagę, że korzyści odczuje także budżet Tarnowa. Obecnie galeria wpłaca do miejskiej kasy około 3 miliony złotych. Po zmianach ta kwota zostałaby co najmniej podwojona.

Fot. tarnow.geminipark.pl