Tarnów z perspektywy dofinansowań unijnych. „Dialog Obywatelski” z komisarz UE Elżbietą Bieńkowską

W poniedziałek, 20 maja w Teatrze im. Ludwika Solskiego w Tarnowie w ramach cyklu „Dialog Obywatelski” odbyła się debata z udziałem komisarz UE ds. rynku wewnętrznego Elżbietą Bieńkowską, prezydentem Tarnowa Romanem Ciepielą oraz Markiem Sową, marszałkiem województwa małopolskiego w latach 2010-2015.

Podczas spotkania debatowano m.in. o wykorzystaniu środków unijnych przez Tarnów od momentu dołączenia Polski do Unii Europejskiej, możliwości pozyskiwania dofinansowań w najbliższych latach czy korzyściach, jakie daje mieszkańcom naszego kraju członkostwo w strukturach unijnych. Poruszone zostały również tematy związane z innowacjami, strategią rozwoju biznesu oraz wsparciem tarnowskich przedsiębiorców.

Komisarz UE Elżbieta Bieńkowska zauważyła, że w Polsce są bardzo silne regiony, które powinny decydować o wykorzystywaniu dofinansowań unijnych samodzielnie. Podkreśliła również, że posiadacze paszportu europejskiego mają otwarte granice do 28 państw członkowskich. Przy okazji przypomniała, że mieszkańcy Tarnowa mogą w pełni korzystać z prawa do wyjazdów zagranicznych, ponieważ dzięki środkom unijnym miasto posiada dostęp do autostrady.

Polska po wejściu do Unii Europejskiej w ciągu jednego pokolenia rozwinęła się tak mocno jak dwa-trzy pokolenia w krajach Zachodniej Europy. Na nas się patrzyło i patrzy z podziwem. Nagle pojawiło się pokolenie, które nie wie czym są granice i podróżuje po Europie bez żadnych kompleksów. A paszport europejski jest jedną z najważniejszych rzeczy na świecie – mówiła Elżbieta Bieńkowska.

Z kolei Marek Sowa i Roman Ciepiela zwrócili uwagę, że Małopolska przed 2004 rokiem była bardzo biednym województwem, a dzięki pozyskanym z UE dofinansowaniom jej rozwój przekroczył nawet najśmielsze oczekiwania. Prezydent przypomniał także najważniejsze inwestycje unijne na terenie Tarnowa, m.in. budowę budynku Instytutu Ochrony Zdrowia z pełnowymiarowym boiskiem do gry w piłkę ręczną, ścianką wspinaczkową i basenem, rewitalizację Parku Strzeleckiego czy rozbudowę Grupy Azoty.

Za nami wielka satysfakcja, bardzo duże bogactwo doświadczeń, a przed nami dziesiątki lat, na które chcemy mieć wpływ. Sami nie rozwiążemy dzisiejszych problemów, jak również tych, które pojawią się w najbliższej przyszłości. Młode pokolenie oczekuje wysokich standardów i pełnego uczestnictwa. Jesteśmy dumnymi obywatelami Unii Europejskiej i chcemy mieć wpływ na naszą przyszłość i jestem przekonany, że będziemy go mieć. Mam nadzieję, że osoby, które są na dzisiaj na sali i mogą głosować, pójdą na wybory i dokonają mądrego wyboru – mówił Roman Ciepiela.

Przypomnijmy, że wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się w najbliższą niedzielę, 26 maja 2019 roku.

Fot. Paweł Topolski