Ta wystawa pobudza wspomnienia!

 

Tylko do tej niedzieli w tarnowskim Biurze Wystaw Artystycznych w Parku Strzeleckim można zobaczyć wystawę „Elementarz polskiego dizajnu”, która prezentuje 100 kultowych przykładów polskiego wzornictwa.

Zabawka Smok Wawelski Zofii Stryjeńskiej, meble prezydenta Mościckiego, logo LOT-u, Ptasie Mleczko, kotwica – symbol Polski Walczącej, aparat fotograficzny Alfa, adapter Bambino, magazyn „Ty i ja”, buty Relaksy, ceramika z Bolesławca, koszulka Pan Tu Nie Stał… Długo można byłoby wymieniać wszystko, co pokazuje wystawa „Elementarz polskiego dizajnu”, ale najważniejsze to chyba to, że dzięki niej budzą się wspomnienia wielu pokoleń Polaków, a młodzieży i dzieciom można pokazać kultowe przedmioty, na których się wychowaliśmy.

Wstąpiłam przypadkiem podczas spaceru w Parku, jestem zachwycona, patrzę i od razu budzi się tyle wspomnień – zachwyca się 70-letnia pani Zosia. Przyszedłem drugi raz, tym razem z córką by pokazać jej rower Wigry 3, który dostałem na swoją komunię! – mówi pan Karol, rocznik ’75. Lubię dizajn, bo studiuję projektowanie, ale najbardziej podobają mi się ilustracje, które towarzyszą tej wystawie – komentuje studentka. Ta wystawa tak dużo uczy, pokazuje że rzeczy, które ja znam zostały zaprojektowane tak dawno temu, np. logo LOT-u w 1929 roku albo Ptasie Mleczko w 1936 roku. To dla mnie szok. Szacun dla polskich projektantów – mówi Kuba, rocznik 2002.

Otwarliśmy tę wystawę na 17. Festiwal Sztuki ArtFest jako jedną z głównych atrakcji ostatniej edycji ArtFestu. Dwa lata zabiegaliśmy by ściągnąć ją do Tarnowa. Przedłużyliśmy czas jej trwania i wydłużyliśmy godziny otwarcia BWA by więcej osób mogło ją zobaczyć. Bardzo gorąco polecam – mówi szefowa BWA Ewa Łączyńska-Widz.

Wystawa jest prezentowana tylko to niedzieli 21.02.2021 w Pałacyku Strzeleckim. Można zobaczyć ją jeszcze w czwartek i piątek w godzinach 10:00-18:00 i w niedzielę w godzinach 12:00-19:00. Bilet na nią kosztuje: 5 zł cały, 3 zł ulgowy, 1 zł czwartkowy, bezpłatnie wchodzą dzieci do lat 7.

W Pałacyku Strzeleckim też do tej niedzieli można zobaczyć wystawę „PomacajSię” – portrety kobiet doświadczonych rakiem piersi, której towarzyszyła ciesząca się popularnością akcja „Cycuszki ArtFesetowe”. W oddziale galerii w budynku Dworca PKP do 7 marca oglądać można wystawę „Elementarz polskiej kultury”.