StarNowa

Są ludzie, którzy wolą, żeby było „po staremu”. Na świecie nie brak też również zwolenników nowości. A jeszcze inni próbują połączyć stare z nowym. A jeśli nad tymi staraniami zabłyśnie gwiazda to efekt może być tylko jeden – StarNowa. Już po raz trzeci Sławek Ramian, Grzegorz Gawlik i Piotr Niedojadło zaprosili na trzymiesięczne warsztaty wokalne tych wszystkich,którzy kochają śpiewać, którzy potrafią dzielić się pozytywną energią i świątecznym ciepłem.

Co prawda tzw. „magia świąt” od dawna już przetacza się niepowstrzymaną falą przez galerie handlowe, dekoracje uliczne i audycje radiowe czy programy telewizyjne.Łatwo w tym przedświątecznym młynie zatracić świeżość i dziecięcą radość z choinki, światełek, prezentów, odgłosu łamanego opłatka i nawet z połajanek mamy, że oto na białym obrusie wykwitła kolejna plama z barszczu. Czasem, by tę pierwotną radość na nowo w sobie rozbudzić trzeba poprosić o pomoc. A najlepiej w takich sytuacjach pomaga kolęda. Tym bardziej, że kolędy i świąteczne piosenki zaaranżowane przez organizatorów warsztatów mają moc ożywiania starego i wplatania weń nowości w taki sposób, by nie uchybić doniosłości tradycji i powadze pieśni znanych od pokoleń. Żeby jednak rzecz opowiedzieć od początku…

Ledwie październik rozgościł się w Tarnowie i rozpoczął swoje purpurowo – złote panowanie, do teatru im. Ludwika Solskiego przybieżeli (nie, nie pasterze)starsi i młodsi śpiewający. Z różnym doświadczeniem i o różnym stopniu zaawansowania wokalnego stawali kolejno przed organizatorami warsztatów, którzy spośród pojedynczych okruchów talentu wyłuskiwali tych, którzy wkrótce mieli związać swoje głosy w jeden bukiet wybuchający feerią barw na scenie Tarnowskiego Teatru. Podczas cotygodniowych spotkań nie zabrakło ćwiczeń z emisji głosu, treningu oddechu, ale też skakania, zabaw i wygłupów, które nie tylko  pomagają zaprzyjaźnić się z rytmem, ale nade wszystko otwierają ludzi na siebie nawzajem. Od października zatem trwają radosne zmagania, które już niebawem zostaną zwieńczone koncertem finałowym, na którym będzie zarówno trochę tradycji, jak i nowoczesności. Usłyszymy twory znane i od lat cieszące się powodzeniem, ale też kilka muzycznych zjawisk do tej pory dostępnych zaledwie wąskiemu gronu odbiorców.

Nade wszystko zaś organizatorzy i uczestnicy warsztatów dokładają wszelkich starań,aby podczas koncertu 4 stycznia 2019, prócz czystych dźwięków i rzetelnie przygotowanych utworów na scenie czy też na widowni zagościła prawdziwie świąteczna, ciepła oraz serdeczna atmosfera. Bo chociaż żłóbek jest mały to dla każdego znajdzie się przy nim miejsce. I wystarczy odrobina dobrej woli, by w ten świąteczny czas przemówić ludzkim głosem. To naprawdę nie jest aż takie trudne. Przyjdź i posłuchaj. 4 stycznia 2019 – Duża Scena Tarnowskiego Teatru. Szczegóły i rezerwacje biletów pod numerem tel. (14) 688 32 87 lub 784 976 026.

Katarzyna Rola