Spotkanie wolontariuszy w tarnowskim teatrze

Teatr im. Ludwika Solskiego w Tarnowie po raz kolejny zaprosił w swe progi młodych wolontariuszy. To już drugie spotkanie w tym roku i prawdopodobnie  ostatnie. Osoby, które nie zdążyły się zapisać we wrześniu, miały okazję uczynić to w ubiegłą środę.

Chętni, jak głosiło ogłoszenie na stronie teatru, powinni byli mieć ukończone 16 lat, być komunikatywni, odpowiedzialni, a także zaangażowani w powierzone zadania. Na spotkania przyszło wielu zainteresowanych, którzy z różnych przyczyn pragnęli przyczynić się do sprawniejszego działania tarnowskiego teatru. Oprócz ogólnego zarysu ich przyszłej działalności, każdy dostał przeszkolenie BHP z opisem wyjść ewakuacyjnych i wymaganej postawy podczas kryzysowych sytuacji.

Do zadań wolontariuszy w trakcie tego sezonu artystycznego będzie należeć pomoc w szatni i obsłudze widowni, rozdawanie materiałów promocyjnych, czy też odpowiadanie na najczęstsze pytania widzów. Dodatkowo czekają na nich wydarzenia, podczas których będą mogli wykazać się umiejętnościami malowania twarzy, animować zabawy, a także w przebraniach rozdawać ulotki promujące teatr. To tylko kilka z możliwych form zaangażowania dla zainteresowanych. W zamian za pomoc każdy aktywny wolontariusz ma możliwość bezpłatnego uczestniczenia w organizowanych przez teatr wydarzeniach.

W tym roku odbędzie się także X Festiwal Mała Talia, podczas którego zasłużeni wolontariusze będą mieli okazję wręczenia kwiatów nagrodzony aktorom.

Zadania dla wolontariuszy mają na celu rozwijanie ich pasji, zainteresowań i umiejętności. Każdy może podać swój pomysł na wykorzystanie posiadanych przez siebie umiejętności. Podkreśla to wypowiedź Karoliny Białas z Biura Promocji i Organizacji widowni, znajdująca się na stronie teatru:

Osoby chętne na wolontariat w teatrze, będą uzupełniać kwestionariusze. Warto w nich podkreślać swoje zdolności i pasje. Niejednokrotnie swoje talenty młodzi ludzie rozwijają właśnie w teatrze np. statystują w spektaklach, tłumaczą teksty, prowadzą prelekcje dla młodzieży czy animują zabawy dla dzieci, projektują scenografie i kostiumy, uczestniczą w warsztatach.

Od osób chętnych oczekuje się odpowiedzialności, zaangażowania, punktualności i przede wszystkim kultury osobistej, a także respektowania poleceń i uwag pracowników teatru. Prośba jest także o schludny, elegancki ubiór, o czym obecnie wiele osób zapomina. Teatr to nie kino, podkreślają pracownicy. Dlatego każdy powinien zadbać o swój odpowiedni wizerunek, wybierając się na spektakl i pragnąc pomóc w jego organizacji.

Anna Hajduk