Sam na sam z bluesem – koncert Sosnowskiego

Czwartkowego wieczoru w tarnowskim Amfiteatrze Letnim odbyło się kolejne spotkanie bluesowe, zorganizowane w ramach tegorocznego cyklu występów festiwalu Był Sobie Blues. Tym razem na kameralnej scenie pojawił się wybitny muzyk Bartka Sosnowski, który swą charyzmą oraz ogromnym talentem porwał licznie zgromadzoną publikę.

Wieczór rozpoczął się niemałym zaskoczeniem. Niespodziewanie występ gwiazdy wieczoru – Sosnowskiego poprzedziło wyjątkowe preludium dwóch utalentowanych artystów bluesowych – Wojciecha Klicha i Macieja Lipiny. Obaj Panowie są znanymi wokalistami, a także gitarzystami i kompozytorami, od lat działającymi na polskiej oraz zagranicznej scenie muzycznej.

Wojciech Klich to słynny tarnowski muzyk, lider grupy Bardzo Orkiestra, organizator wielu imprez na terenie miasta oraz animator tegorocznej edycji miejscowego festiwalu Był Sobie Blues. Współpracował z wieloma polskimi artystami, a także koncertował na terenie Stanów Zjednoczonych i Kanady u boku zagranicznych gwiazd, takich jak Russell Marsland, Carlos Johnson i Charlie Love.

Podczas wczorajszego koncertu wystąpił wraz z Maciejem Lipiną, nazywanym polskim Johnem Mayerem, założycielem i liderem grupy Ścigani, a także odtwórcą głównej roli w spektaklu „Skazany na bluesa”. Na jego koncie znajdują się już takie nagrody jak dwie statuetki Super Hit TVP2, tytuł „Odkrycie Roku 2005”, „Płyta Roku 2007”, „Wokalista Roku 2008” oraz Grand Prix na Blues Rock Jazz Festival 2009. Wspólnie z Wojciechem Klichem stworzyli charyzmatyczny i pełen energii duet, który rozgrzał tarnowską publiczność i przygotował na dalszą część wieczoru z muzyką Sosnowskiego, warszawskiego artysty i głównej gwiazdy wczorajszego wieczoru.

Jego pojawienie się na scenie wywołało aplauz wśród przybyłych gości, ponieważ Sosnowski jest uznawany za współczesny fenomen muzyczny, który podczas swoich występów wciela się w rolę całego zespołu, łącząc oryginalne umiejętności wokalne z grą na gitarze, obsługą bębna basowego oraz tamburynu. Można śmiało stwierdzić, że jest to utalentowany one man band, który każdy swój występ zamienia w swoisty pokaz sztuki muzycznej, podczas którego tłumaczy swoją twórczość i ukazuje ją w najlepszej możliwej formie, łącząc przy tym wiele gatunków muzycznych, takich jak roots rock, blues, bluegrass oraz żywiołową muzyką country.

Sosnowski to nie tylko wybitny muzyk, ale również niezwykle charyzmatyczny, pełny poczucia humoru artysta, który skradł serca tarnowskiej publiczności, śpiewającej wraz z nim takie utwory, jak „Give Me My Money Back” oraz „Run On” z jego autorskiej płyty „The Hand Luggage Studio”. Nie zabrakło także słynnego przeboju „Głową w dół”, który zdobył uznanie wielu słuchaczy oraz znanych dziennikarzy muzycznych.

Publika zebrana w Amfiteatrze Letnim podczas całości koncertu nie szczędziła braw, co jedynie potwierdza olbrzymie uznanie dla scenicznego pokazu artysty, a kameralny charakter spotkania przyciągnął ogromną masę słuchaczy, którzy po raz kolejny mogli poznać bliżej specyfikę dynamicznej muzyki bluesa.

Wszystkich zainteresowanych tegoroczną edycją festiwalu Był Sobie Blues zachęcamy do zapoznania się z dalszym programem koncertów, wchodzących w skład XIV Letnich Spotkań z Bluesem. Życzymy dobrej zabawy.

Jagoda Dudczak