Rusza nabór projektów do ósmej edycji budżetu obywatelskiego

W najbliższy wtorek, 12 marca, rusza nabór projektów do tegorocznej edycji budżetu obywatelskiego. Tarnowianie już po raz ósmy będą mogli zdecydować na jaką inicjatywę przeznaczą środki z kasy miejskiej. Tym razem pula budżetu obywatelskiego wynosi cztery miliony złotych.

Mieszkańcy miasta będą mogli składać projekty przez okrągły miesiąc – od 12 marca do 12 kwietnia. Zgłoszeń do budżetu obywatelskiego 2020 mogą dokonywać wszyscy pełnoletni tarnowianie, posiadający czynne prawo wyborcze do Rady Miejskiej w Tarnowie, a także osoby powyżej 16 roku życia, które posiadają Tarnowską Kartę Miejską w wersji premium. Warunkiem przyjęcia projektu jest zebranie przez pomysłodawcę co najmniej 100 podpisów popierających inicjatywę. Wszystkie zgłoszone propozycje muszą się zmieścić w granicach od 100 do 500 tysięcy złotych. Wszystkie zgłoszone projekty będą oceniane pod względem formalnym i merytorycznym, a lista tych dopuszczonych do głosowania zostanie ogłoszona 3 czerwca.

Na dopuszczone do głosowania projekty mieszkańcy Tarnowa będą mogli oddawać swoje głosy od 10 do 24 czerwca, a wyniki trafią do wiadomości publicznej 28 czerwca. W tegorocznej edycji każdy głosujący będzie mógł wskazać dwie propozycje. Głosować będzie można przez Internet, a także za pomocą tradycyjnych kart do głosowania.

Tarnowianie mogą również liczyć na pomoc pracowników Urzędu Miasta Tarnowa i Gminy Miasta Tarnowa. Zostaną powołane specjalne dyżury konsultacyjne mające na celu objaśnić pomysłodawcom wszelkie kwestie związane z budżetem obywatelskim. Harmonogram dyżurów pracowników pojawi się na oficjalnej stronie internetowej miasta.

Podczas dotychczasowych odsłon budżetu obywatelskiego zrealizowanych zostało 75 wybranych przez mieszkańców miasta projektów za łączną kwotę 19 milionów złotych.

Źródło: Wydział Komunikacji Społecznej