„Rozmowy salonowe o tarnowskiej sztuce”.

W niedzielę, 5 września o godzinie 18.00 w sali koncertowej Zespołu Szkół Muzycznych w Tarnowie, ul. Lippóczy’ego 4 będzie można porozmawiać o tarnowskiej sztuce. Wstęp na wydarzenie bezpłatny. Spotkanie to dedykowane jest dla wszystkich artystów, pracowników instytucji, publiczności i sympatyków tarnowskiej sztuki.

Część 1: Tarnowska sztuka widziana z oddali
Część 2: Tarnowska sztuka wczoraj, dziś i jutro
Głos zabiorą m.in.: Bartłomiej Bałut, Agnieszka Bartak-Lisikiewicz, Dorota Bernacka, Piotr Burdzyński, Roman Fleszar, Jacek Janicki, Piotr Kukla, Beata Motuk, Ada Piekarska, Maja Starakiewicz, Dawid Radziszewski, Marcin Różyc.

Spotkanie poprowadzi Bogna Świątkowska z Fundacji Bęc Zmiana, która od lat z sympatią przygląda się tarnowskiej sztuce.

Zapraszamy do otwartej dyskusji o tarnowskiej sztuce!

W Pałacyku Strzeleckim trwają ostatnie dni wystawy „VIII Salon BWA Tarnów 2021”, na której pokazujemy prace 147 artystów z Tarnowa i okolicy. Przed nami ostatni weekend tej wystawy, który chcemy wykorzystać na integrację środowiska artystycznego. W najbliższą niedzielę zapraszamy nie tylko artystów, ale wszystkich sympatyków sztuki na koncert i otwarte spotkanie o tarnowskiej sztuce. W nowej sali koncertowej Zespołu Szkół Muzycznych na organach i nowym, zakupionym przez szkołę klawesynie zagra Paweł Szkotak – uczestnik wystawy „Salon”, ale także absolwent tarnowskiej szkoły muzycznej i krakowskiej Akademii Muzycznej. Fascynacje sztuką renesansową i manierystyczną widać w jego malarstwie, ale także dotyczą muzyki, którą się interesuje – usłyszymy utwory powstałe w XVI i XVII wieku. Po koncercie o godzinie 18:00 rozpoczną się „Rozmowy salonowe o tarnowskiej sztuce” – otwarte spotkanie o tarnowskiej sztuce. O tarnowskim środowisku, o przeszłości, przyszłości i teraźniejszości będziemy rozmawiać w gronie artystów i gości z zewnątrz. Każdy głos mile widziany! Serdecznie zapraszamy wszystkich sympatyków tarnowskiej sztuki – zaprasza Ewa Łączyńska-Widz – dyrektorka tarnowskiego BWA.

Wystawa „Salon” prezentuje prace tylko tarnowskich artystów, ale staramy się także, by BWA pokazywało publiczności najnowsze trendy w sztuce ogólnopolskiej. Stąd nowa wystawa w naszym oddziale w budynku dworca PKP, także w tą niedzielę o godzinie 15:00 odbędzie się wernisaż wystawy Karola Palczaka, którego obrazami zachwyciła się cała Polska, po tym jak zwyciężył ostatnią Bielską Jesień, prestiżowy i najstarszy polski konkurs malarski. W wernisażu udział weźmie artysta i kurator Piotr Rypson, który jest uznanym historykiem i krytykiem sztuki. Na zachętę powiem tylko, że Karol Palczak bywał określany jako „Rembrandt z Bieszczad” i myślę, że wszyscy którzy cenią malarstwo Rembrandta nie zawiodą się oglądając obrazy Palczaka – dodaje Ewa Łączyńska-Widz

Przed dyskusją o g. 17:00
Koncert „Stravaganza” – utwory manierystyczne z XVI i XVII w. na organach i klawesynie zagra Paweł Szkotak, uczestnik wystawy SALON / Sala koncertowa ZSM
wstęp wolny

Przed koncertem o g. 15:00
Karol Palczak „Tym, co teraz widzę” – wernisaż wystawy z udziałem artysty i kuratora Piotra Rypsona / Dworzec PKP w Tarnowie, Pl. Dworcowy 4
wstęp wolny

*Przypominamy, że w przestrzeniach zamkniętych – galerii i sali koncertowej obowiązuje zasłonięcie nosa i ust oraz zachowanie dystansu społecznego.

„Rozmowy salonowe o tarnowskiej sztuce” i koncert Stravaganza” towarzyszą wystawie VIII SALON BWA TARNÓW 2021, czynnej do 8.09.2021.
BWA Tarnów / Pałacyk Strzelecki, ul. Słowackiego 1
Szczegóły wystawy:
http://www.bwa.tarnow.pl/1,975,wystawy,viii-salon-bwa-tarnow-2021.html

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz Miasta Tarnowa.

Ewa Łączyńska-Widz, dyrektorka, Biuro Wystaw Artystycznych w Tarnowie