Koncert „Stravaganza” w wykonaniu Paweł Szkotak.

W niedzielę, 5 września o godzinie 17.00 w sala koncertowej Zespołu Szkół Muzycznych w Tarnowie, odbędzie się wyjątkowe wydarzenie muzyczne, które utworami manierystycznymi przeniesie nas do czasów z XVI i XVII wieku, czyli koncert „Stravaganza” – zagrany na organach i klawesynie przez Pawła Szkotaka, uczestnik wystawy SALON. Wstęp wolny.

Program koncertu skomponowany został z ekstrawaganckich przykładów włoskiej literatury klawiszowej przełomu XVI i XVII stulecia, prezentujących stylistykę włoskiego manieryzmu w muzyce. Estetykę tę, wówczas bardzo nowatorską, charakteryzuje akceptacja dysonansu, eksperymentalizm harmoniczny, silna chromatyzacja linii melodycznych utworu, kombinatoryka czy konceptyzm, a nawet celowa dziwaczność balansująca pomiędzy żarliwą przesadą a lodowatą redukcją. Muzyka ta jest owocem nowej postawy humanistycznej epoki, w której niezwykłe wysublimowanie, intelektualny i awangardowy innowacjonizm i silny element eksperymentalny dominują nad pragnieniem zaspokojenia powszechnych gustów, dzięki uświadomieniu i gloryfikacji subiektywizmu jednostki. W duchu paralelizmu z innymi dziedzinami sztuki muzyka stała się polem do wirtuozowskich popisów wykorzystujących konflikt, napięcie, jaki i subtelne i harmonijne piękno oraz wyrafinowanie.

Paweł Szkotak – absolwent Akademii Muzycznej w Krakowie, w klasie organów prof. dr. hab. Dariusza Bąkowskiego-Kois. Stypendysta Prezesa Rady Ministrów w 2013 roku oraz stypendysta Prezydenta Miasta Tarnowa w 2014 roku. Laureat Ogólnopolskich Przesłuchań Centrum Edukacji Artystycznej oraz konkursów organowych w Krakowie i Olsztynie. W roku akademickim 2019/2020 studiował w Conservatorio di Musica Giovanni Battista Martini w Bolonii, w klasie organów prof. Marco Arlottiego i w klasie klawesynu prof. Marii Luisy Baldassari, gdzie zajmował się muzyką włoską XVI i XVII wieku. Uczestniczył w wielu kursach mistrzowskich prowadzonych przez wybitnych wirtuozów, takich jak: David Titterington, Bernhard Gfrerer, Jos van der Kooy, Ines Maidre, Jan Hage, Ignace Michiels, Markus Eichenlaub, Sven-Ingvart Mikkelsen i wielu innych.
Bierze udział w wystawie „VIII SALON BWA TARNÓW 2021”, prezentując obraz „Destrukt nr 13 (Rafael)”, którego reprodukcja pojawiła się w formie plakatów, w przestrzeni Tarnowa.

Przed koncertem o g. 15:00
Karol Palczak „Tym, co teraz widzę” – wernisaż wystawy z udziałem artysty i kuratora Piotra Rypsona / Dworzec PKP w Tarnowie, Pl. Dworcowy 4
wstęp wolny

Po koncercie o g. 18:00
„Rozmowy salonowe o tarnowskiej sztuce” – dyskusja, prowadzenie: Bogna Świątkowska (Fundacja Bęc Zmiana) / Sala koncertowa ZSM
wstęp wolny

*Przypominamy, że w przestrzeniach zamkniętych – galerii i sali koncertowej obowiązuje zasłonięcie nosa i ust oraz zachowanie dystansu społecznego.

Koncert “Stravaganza” i dyskusja „Rozmowy salonowe o tarnowskiej sztuce” towarzyszą wystawie VIII SALON BWA TARNÓW 2021, czynnej do 8.09.2021.
BWA Tarnów / Pałacyk Strzelecki, ul. Słowackiego 1
Szczegóły wystawy:
http://www.bwa.tarnow.pl/1,975,wystawy,viii-salon-bwa-tarnow-2021.html

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz Miasta Tarnowa.

Ewa Łączyńska-Widz, dyrektorka, Biuro Wystaw Artystycznych w Tarnowie