Profesor Lidia Morawska odwiedziła Tarnów.

Ponad tydzień temu, na zaproszenie Prezydenta Tarnowa, Jakuba Kwaśnego w naszym mieście gościła światowej sławy fizyczka, profesorka Uniwersytetu Technologicznego w Queensland (Australia) i dyrektorka Międzynarodowego Laboratorium Jakości Powietrza i Zdrowia, Lidia Morawska.

Spotkanie odbyło się w Pasażu Odkryć, gdzie prezydent Jakub Kwaśny podziękował profesor Lidii Morawskiej za udział w akcji „Moje miejsce w Tarnowie”. – Bardzo dziękuję za przyjęcie zaproszenia. Co prawda pani profesor większość życia spędziła w Przemyślu i niedawno odebrała tytuł honorowej obywatelki tego miasta, ale kiedy rozmawialiśmy przy okazji akcji „Moje miejsce w Tarnowie”, umówiliśmy się, że przy najbliższej okazji nie tylko z sentymentem westchnie widząc tabliczkę „Tarnów” na dworcu, ale także na chwilę wysiądzie z pociągu. Bardzo za to dziękujemy i zapraszamy częściej. Jesteśmy dumni i cieszymy się z tego, że za każdym razem, kiedy pani profesor wypełnia formularz, w którym trzeba wpisać miejsce urodzenia, to wpisuje Tarnów, a nie Przemyśl.

Lidia Morawska w 2021 r., w uznaniu za skuteczną walkę z wirusem SARS-CoV-2 (przewodziła interdyscyplinarnej grupie badawczej, analizującej rolę drogi kropelkowej dla rozprzestrzeniania się wirusa), magazyn „Time” umieścił ją na liście 100 najbardziej wpływowych ludzi w kategorii „Innowatorzy”. Jak sama powiedziała – Jak dostałam to zaproszenie, żeby powiedzieć coś na temat mojego miejsca w Tarnowie, zastanawiałam się co ja powiem, bo w Tarnowie byłam tylko raz od czasów gdy byłam malutka. Podkreślam jednak, że ponieważ jest to moje miejsce urodzenia, to jest mi w jakimś sensie bliskie i cały czas było. Także jak dzisiaj pociąg dojeżdżał do Tarnowa i rozpierzchły się zalegające mgły, to było to dla mnie bardzo wzruszające. Dziękuję bardzo za to zaproszenie i jestem bardzo szczęśliwa, że tu jestem.

Profesor Lidia Morawska odpowiadała także na pytania dotyczące prowadzonych przez siebie badań. W towarzystwie zastępczyni prezydenta Tarnowa Agnieszki Kawy, prorektora do spraw nauki i rozwoju Akademii Tarnowskiej, dr. hab. Rafała Kurczaba i kierowniczki tarnowskiego Pasażu Odkryć Joanny Babuli zwiedziła Pasaż Odkryć. Spotkała się również z uczestnikami międzynarodowej konferencji naukowej „Człowiek w zdrowiu i chorobie – profilaktyka i postępowanie w chorobach cywilizacyjnych” w tarnowskiej Akademii. 

www.tarnow.pl