Park Legionów – co z zaległym konkursem?

Już jakiś czas temu został ogłoszony konkurs architektoniczny na „opracowanie koncepcji zagospodarowania terenu przestrzeni publicznej Parku Legionów” wraz z ograniczającą go od północy skarpą. Był to pomysł poprzedniego  prezydenta Tarnowa, Ryszarda Ścigały, oraz Galerii Gemini Park. Głównym zamierzeniem było sprawić, że dane miejsce stanie się bardziej atrakcyjne i w końcu użyteczne dla mieszkańców.

Wiele firm oraz projektantów, zajmujący się tworzeniem zagospodarowań terenów zieleni, wzięli udział w konkursie. Zaproszono również przeróżnych mieszkańców miasta. Kreatywni tarnowianie mieli okazje przedstawić własną wizje, zmienić, a następnie poprawić wizerunek. Na konkurs nadesłano 10 autorskich projektów. Oceniane prace były wybierane według specjalnych kryteriów:

  • jakości rozwiązań skali urbanistycznej,
  • walorów funkcji,
  • jakości rozwiązań skali architektonicznej,
  • poziomu warsztatowego.

Pierwsze miejsce otrzymały projekty, których autorkami były : mgr inż. arch. Anna Wodka oraz mgr inż. arch. Katarzyna Słyś z Pracowni Projektowa Maya Studio. Obie panie zainkasowały za swą pracę 10 tys. zł. Co  szczególnego wyróżnia  wygraną prace? To elementy małej architektury, posiadające duże walory rekreacyjne. Poza tym minimalizm bez udziwniania – taki styl mają autorki projektu. I co ważne nie zabetonowanie przestrzeni, dodatkowo kilkanaście osobnych działek, na których miały być posadzone zioła, rosnące w okolicach osiedla oraz  regularnie pielęgnowane przez uczniów pobliskiej szkoły.

Narazie posadzono kilka drzewek i na planach się skończyło – 11 lat minęło, temat ucichł, nic się nie dzieje. Czy coś się zmieni w tej sprawie. Wszystko zależne od miasta i środków finansowych….   

źródło fot.Zygmunt Szych