Niespodziane nie jest tylko przeznaczenie

„Niespodziane” to literacki debiut pochodzącej z Tarnowa Ety Novak. Opowieść rozpoczyna się w Wiedniu, którego plastyczność opisu jest wręcz namacalna. Miasto budzi się po długiej zimie i powoli zaczyna wracać do swoje pierwotnej formy – wszechogarniającej zieleni.

Trzydziestoletnia dziewczyna spaceruje ulicami miasta, stawia niespieszne kroki, pragnie nasycić się przestrzenią. Ma na imię Nadia. W końcu dociera do miejsca swojego przeznaczenia – wiedeńskiego metra. Podróżując dostrzega sobowtóra swojego przyjaciela z Krakowa. Zaintrygowana chce się dowiedzieć, kim jest nieznajomy. Okazuje się, że mężczyźni nie mają pojęcia o swoim istnieniu. Główna bohaterka postanawia doprowadzić do ich spotkania i rozwiązać zagadkę podobieństwa. Nawet nie podejrzewa, że sama stanie się częścią opowieści, w której jej własna przyszłość będzie zależeć od przeszłości sobowtórów.

Powieść Ety Novak ma zaledwie 150 stron i jest lekka niczym opakowanie papierosów. Powszechnie wiadomo, że palenie może powodować wiele chorób, a co za tym idzie jest niebezpieczne. Podobnie działa „Niespodziane”, albowiem jeśli w odpowiednim momencie nie odłożymy książki, spłoniemy niczym skręcony w bibułce tytoń. Jednakże w tym przypadku będzie to pożar przyjemny. Przez większość opowieści historia toczy się swoim tempem. Poznajemy bohaterów i ich bliskich. Autorka kreśli ich pozornie poukładaną egzystencję i plany na przyszłość. Jednakże co rusz przeplata to, co dzieje się teraz z tym, co ongiś miało miejsce, ale zostało przemilczane i pokryte kurzem. Bohaterowie przemieszczają się po mapie na trasie Wiedeń-Kraków. Nadia ma talent do poznawania nowych osób, które fascynują dziewczynę i wzbudzają w niej niepokój. W pewnym momencie następuje natężenie tychże spotkań i kończy się niespodzianym olśnieniem.

Powieść swą specyfiką przywodzi na myśl konstrukcję dramatu romantycznego. Wystarczy przypomnieć sobie kowieńsko-wileńskie „Dziady” Adama Mickiewicza, dokładnie ich drugą część. Akcja utworu posuwa się do przodu w linii prostej i dociera do punktu, w którym napięcie zaczyna narastać. Koniec przychodzi, kiedy czytelnik myśli, że zaraz wszystko stanie się jasne. Eta Novak imituje ów schemat i wiedzie czytelnika ku niespodzianemu finałowi.

„Niespodziane” można kupić w księgarniach internetowych i tradycyjnych. Eta Novak już przygotowuje kolejną książkę, której akcja będzie rozgrywać się w Tarnowie i okolicach.

Oficjalna strona Autorki:

http://etanovak.like.pl/

Krystian Janik