Na tarnowskim lądowisku trwa Memoriał Janusza Olszówki

W sobotę, na tarnowskim lądowisku, usytuowanym pod górą św. Marcina rozpoczęły się Zawody Modeli Makiet Szybowców. To już jedenasta edycja tej imprezy, choć po raz pierwszy odbywa się ona pod nazwą Memoriału Janusza Olszówki. W rywalizacji oprócz gospodarzy, biorą udział zawodnicy ze Śląska, Warszawy, Krakowa, czy Zamościa.

Janusz Olszówka przez wiele lat był szybownikiem i modelarzem. Był prekursorem budowy makiet szybowców. Makiet, czyli stosunkowo wiernych kopii autentycznych szybowców. To on spowodował wzrastające zainteresowanie tym rodzajem modelarstwa w naszym regionie – wspomina patrona zawodów Renart Flądro, skarbnik Aeroklubu Ziemi Tarnowskiej.

Zawody są częścią ogólnopolskiego Pucharu Air Tow Team Poland, który składa się z siedmiu odsłon, rozgrywanych w różnych miejscach kraju, od Kaszub, przez Warszawę, Łódź, po Nowy Sącz. Zasady rywalizacji polegają na stworzeniu zestawu dwóch modeli samolotów: holownika oraz szybowca, po czym na wysokości około 300 metrów następuje rozdzielenie tych konstrukcji. Zadaniem pilota jest utrzymanie szybowca w powietrzu przez określony czas, a następnie wylądowanie w wyznaczonej strefie. Punktowany jest również styl lądowania, tak aby możliwie jak najbardziej przypominał prawdziwy samolot.

Uczestnicy konkurują w dwóch kategoriach: standard oraz retro. Do pierwszej należą modele samolotów współczesnych, wykonane z konstrukcji laminatowych. Natomiast modele retro imitują statki powietrzne produkowane do lat 30. ubiegłego wieku i opierają się na konstrukcjach drewnianych, pokrytych płótnem.

Duże znaczenie odgrywają warunki atmosferyczne na poszczególnych obiektach. Tarnowskie lądowisko położone jest w południowej części miasta, u podnóża wzgórza, na którym kiedyś istniała winnica należąca do rodziny Sanguszków.

To zbocze się bardzo ładnie nagrzewa. Akurat dzisiaj mamy dość niekorzystny układ wiatru, bo wieje nam z północnego wschodu. Natomiast jeśli parametry modelu pozwalają na to, żeby znaleźć się nad tym wzniesieniem, to wiatr opływający powoduje powstanie prądów wznoszących, które pozwalają spokojnie polatać regulaminowe 10 minut – tłumaczy Renart Flądro.

Modelarstwem zajmuje się praktycznie od dziecka, a modelami zdalnie sterowanym od ponad 20 lat, czyli więcej niż połowę swojego życia. Osobiście najbardziej lubię tworzyć makiety polskich konstrukcji lotniczych. To już moja kolejna wizyta na tarnowskim lądowisku, pierwszy raz gościłem tutaj w 2012 roku. Cechą charakterystyczną tego obiektu jest bliskość centrum, ale równocześnie duża powierzchnia terenu. Jedyne na co trzeba uważać, to linie wysokiego napięcia – mówi Paweł Gołąbek, zawodnik klubu MKS Gwarek Ruda Śląska.

Organizatorem Memoriału Janusza Olszówki jest Aeroklub Ziemi Tarnowskiej i działająca w strukturach klubu sekcja modelarska „Avia Tarnów”, a sponsorami firmy: Romar oraz Graffiti Art. Niedziela będzie drugim dniem zmagań uczestników. Start około godz. 10.00.

Adrian Teliszewski