Mościce – Tarnów pomysł na basen letni.

Przedstawiony ostatnio plan zagospodarowania terenu basenu letniego w Mościcach ma być miejscem aktywnym przez cały rok. Liczący 3,5 hektara plac został w projekcie podzielony na dwie strefy: mokrą i suchą.

źródłó/www/tosir.com.pl

1 STREFA ( mokra )  – baseny i niecki o przeróżnej głębokości, ale również wodny plac zabaw i miejsce do plażowania z boiskiem do siatki.

2 STREFA ( sucha ) –  alejki spacerowe, rolkostrada, pumptrack do ekstremalnej jazdy na rowerach oraz zadaszone lodowisko, które od wiosny do jesieni zamieniałoby się w boisko do futsalu.

Nowoczesnym rozwiązaniem będzie zastosowanie paneli słonecznych do podgrzewania wód, dzięki czemu sezon na pływalni mógłby być czynny od czerwca aż do września. Jeszcze w ubiegłym roku placówka była otwarta tylko w  miesiącach wakacyjnych (lipiec, sierpień), oczywiście pod warunkiem sprzyjającej pogody. Przez pozostałe 10 miesięcy teren stał pusty, marnował się i tylko generował koszty. Przy wydzieleniu strefy suchej zimą można będzie stworzyć na niej lodowisko. Do tego powstaną nowe ścieżki spacerowe oraz tory do jazdy na rolkach i rowerach. Ośrodek myśli także nad zrobieniem kawiarni lub restauracji, które będą ulokowane w jednym z dwóch nowych pawilonów. Ma być to miejsce stworzone dla całych rodzin.

Jednak nie wszyscy są przekonani na zmiany. Przed pokazem prezentacji były ogromne nadzieje, lecz wielkiego wrażenia ona nie zrobiła. Teren atrakcyjny i dużo miejsca do zagospodarowania, tymczasem przedstawione plany Parku Wodnej Rozrywki wyglądają bardzo ubogo i nie oferują nic specjalnego. A jak będzie wyglądał ostatecznie?Dotychczasowy basen był pod sam koniec ruiną. Jego stan był dramatyczny i nic dziwnego, że go zamknięto. Nowy powinien być obiektem na miarę XXI wieku, a nie poprawioną wersję tego z poprzedniej epoki. To nie mają być miliony złotych wyrzucone w ,, błoto”, co rozczarowuje i nie do końca spełni oczekiwania.

Koszt zagospodarowania basenu w Mościcach pod nowe funkcje szacowany jest na ok. 13 mln zł. Pieniądze w głównej mierze pochodzić będą z budżetu miasta i to radni muszą się na inwestycję zgodzić. Jest również możliwość  pozyskania dofinansowania z Ministerstwa Sportu. Na pieniądze w tej chwili nie ma co liczyć, gdyż pierwsze konkursy w nowej perspektywie finansowej, zostaną uruchomione najwcześniej za dwa lata. A do tego czasu obiekt mógłby zostać już oddany do użytku.

Niestety 100-tysięczny Tarnów może obecnie korzystać z jednej letniej pływalni, która znajduje się na Górze św. Marcina i dwóch krytych basenów. Według informacji z pływalni otwartej na Marcince skorzystało od 4 lipca około 1500 osób. Po sprzyjającym weekendzie i udanej pogodzie chętnych nie brakowało. Obiekt uwzględniając obostrzenia, jest obecnie w stanie przyjąć na raz 1200 osób.

Iga Sady